banner39

Die Zeit: Anadolu sanayileşiyor ve modernleşiyor

Alman basınından Die Zeit bu haftaki dosya konusunda, Türkiye'yi ele aldı.

Arşiv 19.05.2008, 15:22 19.05.2008, 16:20
Die Zeit: Anadolu sanayileşiyor ve modernleşiyor


Almanya'nın en önemli haftalık gazetelerinden die Zeit bu haftaki dosya konusunu Türkiye'ye ayırdı.

Türkiye'de son aylarda yaşanan gelişmeleri özgürlük ve gerçek demokrasi arayışı olarak değerlendiren Zeit, Kayseri örneğinde Anadolu'daki sanayileşme ve modernleşmeyi sayfalarına taşıdı. Anadolu'nun modernite ile barışık bir İslam anlayışının temsilcisi olduğu belirtilen haberde laikçi elitin bu gelişmeden endişe duyduğu değerlendirmesine yer verildi.

Michael Thumann imzası ile yayınlanan haberde, "Özgürleşmiş Anadolu halkının taleplerini seslendirir hale gelmesi birçok general ve savcının tüylerinin diken diken olmasına yetiyor." görüşüne yer verildi. Türkiye'de anadolu merkezli değişimden 'laikçi, asker, hukukçu ve polislerden oluşan bir grubun' rahatsız olduğu belirtilen haberde bu çevrelerin son direnişe giriştikleri bilgisine yer verildi. Die Zeit'a göre bu çevrelerin hedefi, "Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Türkiye'nin gerçek bir demokrasi ülkesi olmasını engellemek."

Türkiye'de yaşanan değişimde Fethullah Gülen ve Gülen'in teşvikleriyle oluşan eğitim çalışmalarına de yer veren Zeit, Gülen'i 'münevver bir İslam anlayışının vaizi ve fikir öncüsü' olarak tanıttı.

Türkiye'deki başörtüsü tartışmasının ayrıntılı olarak verildiği haberde Fatih Üniversitesi'nden Gökhan Bacık, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Zaman Gazetesi yazarları Ali Bulaç ve Şahin Alpay, Gazeteci Yazar Ayşe Böhürler, İpek Mobilya'nın sahibi Saffet Arslan ve işkadını Berna İlter'in değerlendirmelerine yer verildi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın inanç, değerler ve laik devletin uyumlu beraberliğinin mümkün olduğu görüşüne yer verildiği haberde, Zaman Gazetesinin Türk medyasındaki 'laikçi ve devlet yanlısı' haber tekelini sarstığı belirtildi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?