banner39

Dijital İpek Yolu kuruldu

O.Doğu, G.Asya ve Uzakdoğu arasında çok geçişli fiber optik ağ kurulmasına ilişkin ilk adım atıldı.

Arşiv 16.06.2010, 13:20 16.06.2010, 14:23
Dijital İpek Yolu kuruldu

Ortadoğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında dev bütünleşik çok geçişli fiber optik ağ kurulmasına ilişkin ilk adım atıldı. Türk Telekom (Türkiye), Saudi Telecom Company (Suudi Telekom), Jordan Telecom Group (Ürdün Telekom) ve Syrian Telecommunication Establishement (Suriye Telekom) işbirliği ile hayata geçirilen JADI LINK (Jeddah-Amman-Damascus-İstanbul) Projesi sayesinde Türkiye, fiber optik ağ bakımından bölgenin dünyaya açılan kapısı haline geliyor. 

Cidde, Amman, Şam ve İstanbul'u bir birine bağlayacak JADI LINK Projesi İstanbul'da yapılan törenle başladı. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ürdün Krallığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Marwan Juma'nın yanı sıra Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Suudi Telekom Toptan Satış Başkanı Saad Al Demyati, Suriye Telekom Kurumu Genel Direktörü Nazem Bahses ile Ürdün Telekom Şirketi Genel Müdürü Nayla Khawam katıldı. Türkiye'yi Asya ve Avrupa arasında bir iletişim köprüsü haline getiren projeyle Akdeniz ve Kızıldeniz'den geçen denizaltı kablolarına karadan geçecek önemli bir alternatif sunulacak. Bu devasa hat bir bakıma bölgeye dijital bir ipek yolu kazandıracak.

Geçtiğimiz haftalarda Orta ve Güneydoğu Avrupa'nın önde gelen bağımsız data ve toptan kapasite servis sağlayıcılarından İnvıtel İnternational'ın hisselerinin tamamını satın almak için bir anlaşma imzalayan ve şirketin 27 bin kilometrelik fiber altyapısı ile Avrupa'daki gücünü arttıran Türk Telekom, Ortadoğu'yu kapsayan JADI LINK'le Avrasya bölgesini birbirine bağlıyor. Sırasıyla Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan'dan geçecek olan fiber optik hat internet, data ve kısmen ses iletişiminin Güney Asya ve Ortadoğu ile Avrupa ve ABD arasında Türkiye üzerinden sağlanması konusunda önemli bir alternatif sunacak.

Törende katılımcılara hitap eden Paul Doany, "Ülkeler arasında çok sıkı bir çalışma yapıldı. Bu ekibin her üyesine tek tek teşekkür ediyorum. Her birini tebrik ediyorum. Proje uygun maliyetle bağlantı sunmaya imkan verecek. Hindistan'a transit bağlantı imkanı tanıyacak. Proje bizim için çok önemli. Geniş bantta büyük bir büyüme bekliyoruz. Bunun için daha fazla bağlanırlık gerekiyor. Bu şirketlerle hep birlikte sabit bandın genişlemesini amaçlıyoruz." dedi.

Ürdün Telekom CEO'su Nayla Khavam da projenin kendisini gururlandırdığını söyledi. Khavam, "Bu harika projeden ötürü gururluyum. Proje dahilinde kısa bir süre içinde paydaşlarımızla önemli bir başarı yakaladık. Ekim 2009'dan bu yana ciddi çalışmalar yapıldı. Talebi görüyoruz, buna karşılık verme konumundayız. Bu işbirliğini başarıya dönüştüren herkese teşekkür ediyorum. Bu işbirliği umuyorum ülkelerimiz için yararlı olacaktır. Toplumsal ve ekonomik ilişkileri arttıracaktır. Ülkelerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Avrupa ve ABD'ye açılan kapılar bağlamında büyük katkı sunacaktır. Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan ilk karasal şebekeye baktığımızda Akdeniz'de aynı koridordan geçiyor. Bunlar aynı zamanda geniş bantlı internet hizmetini arttıracaktır. Doanny'nin dediği gibi: Bir el tek başına alkış tutamaz." ifadelerini kullandı.

Suriye Telekom Müdürü Dr. Nazem Bahsas de projeyi olanaklı kılan herkese teşekkür ederken, şunları söyledi: "Bu törene katılmaktan dolayı mutluyum. Küreselleşmenin bize sunduğu güçlükleri bertaraf etmek için işbirliğine gidilmeli. Bölgesel iletişim ve ulaşım sisteminin önemli bir kısmını oluşturuyor. JADI LİNK ülkeler arası önemli bir adımdır. Bu adımlar inanıyorum gelecekte artacaktır. Kuzeyi, Güneyi ve Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayacak bir projeden söz ediyoruz."

Suudi Telekom Müdürü Saad Al Demyati, duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi: "Böyle bir projenin İstanbul'da yapılması memnuniyet verici. Başka bir erişimin de bulunması bizim alanımızdan Ortadoğu'yu Batı Avrupa'yla bağlayacak, Uzak doğuyla bağlayacak bir proje söz konusu. Büyük çabalarla yapılmış bir proje, en sonunda oldu."

Kaynak / Cihan 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?