banner39

Diktatörlüğü bırakana 5 milyon dolar

Sudanlı milyarder, ülkesini en iyi yöneten Afrikalı başkana 5 milyon dolar ödül verecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Diktatörlüğü bırakana 5 milyon dolar

Londra'da yaşayan Sudanlı milyarder Muhammed Fethi İbrahim, her yıl 53 Afrikalı devlet ve hükümet başkanı arasından tahkim kurulunun seçeceği ülkesini en iyi yöneten başkana 5 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

 

Sudan ve İngiltere vatandaşı olan Muhammed Fethi İbrahim, Financial Times gazetesine kararını açıklarken şöyle dedi: “Liderlerimizin görevden ayrıldıktan sonra bir hayatı olmuyor. Aniden saraylar, otomobiller, yemekler, şaraplar ellerinden alınıveriyor. Kimileri başkentte ev bulmakta zorlanıyor. Bu da yolsuzluğu besliyor, insanları koltuklarına yapışmaya sevkediyor.”

 

Sudanlı milyarderin ödül kararının Nelson Mandela, Bill Clinton, Kofi Annan ve Tony Blair gibi isimler tarafından da desteklendiği belirtildi.

 

Demokrasiyi teşvik için cazip imkanlar

 

Ödülü alacak kişinin belirlenmesine Harvard Üniversitesi katkıda bulunacak. Demokratik yollardan iktidardan ayrılan liderler, iktidarda kaldıkları sürede halklarına ne kadar iyi hizmet ettiklerinin belirlenmesi için üniversitenin uzmanlarınca sosyal ve ekonomik kriterlere göre değerlendirilecek. 5 milyon dolar kazanana 10 yıllık bir süre içinde aktarılacak. Bu sürenin sonunda ise ömür boyu sürecek yıllık 200 bin dolarlık bir maaş bağlanacak.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?