banner39

'Din ceket değildir, istendiğinde çıkartılamaz'

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Şevki Aydın, "Din ceket değildir, istendiğinde çıkartılamaz" dedi.

Arşiv 22.03.2008, 15:44 22.03.2008, 15:44
'Din ceket değildir, istendiğinde çıkartılamaz'


Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Şevki Aydın, insanoğlunun inanma eğiliminin yaradılışında olduğunu belirterek dinin ceket gibi istenildiği zaman ve yerde çıkartılabilecek bir olgu olmadığını söyledi.

Kayseri'nin Develi ilçesinde müftülük binası açılış törenine katılan Aydın, dünyanın her yerinde dinin yükselen bir değer olduğuna dikkat çekti.

Hiçbir insanın inanmadan yaşayamayacağını kaydeden Aydın, "İnsan oğlunun inanma eğilimi yaratılıştan gelir ve bu nedenle de inanmadan yaşayamaz. İnanmama gibi bir özgürlüğü yoktur ancak istediğine inanma özgürlüğü vardır. Neye inanacağına özgürdür. Din bilgisizliğe alet edilemez. Dini bilmeyen insanlar dinle ilgili konularda söz söyleyemezler. Aksi taktirde çok farklı yorumlar ve inanışlar ortaya çıkar ve bu durum toplumun birlik ve beraberliği üzerinde olumsuz etki oluşturur" diye konuştu.

Dinin ceket gibi istenilen yer ve zamanda çıkartılamayacağına değinen Aydın, dinin temel bir değer olduğunu vurguladı. Dinin farklı meslek grubundaki insanları kendi alanlarıyla alakalı ayrı ayrı yönlendirme eğilimi olmadığını aktaran Aydın, insanlığın tamamını ilimle yönlendirdiğini anlattı.

İlim ahlakının insanların yaptığı işler üzerinde etki edebileceğini ifade eden Aydın, "Din insanın kültür seviyesini yükseltmiyorsa o insanın dindarlığında sorun var demektir. Dünyada İslam fobisi var. Bundan her ne kadar bir takım şahıs ve kurumların propagandası varsa biz Müslümanların hatalarının da etkisi var. 'Müslüman elinden ve dilinden hiç kimsenin zarar görmediği kişidir' Müslümanlar huzur ve güven insanı olmalı ve böyle olduğunu her kesime göstermelidir. En fazla emek ve sermaye insana harcanmalıdır. İnsanımızı geliştirmeliyiz" dedi.

Hayırseverlerin desteğiyle 8 ayda yaptırılan 5 katlı ilçe müftülük binasının açılışında Kayseri Vali Yardımcısı Ali Yener Erçin, İl Müftüsü Şaban İşlek, Develi Kaymakamı Ahmet Turhan ve Develi Belediye Başkanı Recep Özkan yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?