banner39

Din Dersi'nde düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim 4-8. sınıfların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi müfredatını yeniledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Din Dersi'nde düzenleme

Yeni programda, her bir sınıfta öğrencilerin edinmeleri gereken kazanımlara ve etkinlik örneklerine yer verildi.

Öğrenciler 4. sınıfta "Din ve Ahlak Hakkında Neler Biliyoruz, Hz. Muhammed'i Tanıyalım, Kur'an-ı Kerim'i tanıyalım, Sevgi Dostluk ve Kardeşlik, Aile ve Din", 5. sınıfta "Allah İnancı, İbadet Konusunda Bilgilenelim, Hz. Muhammed ve Aile Hayatı, Kur'an'da Kıssalar, Vatanımızı ve Milletimizi Seviyoruz", 6. Sınıfta "Peygamberlere ve İlahi Kitaplara İnanç, Namaz İbadeti, Son Peygamber Hz. Muhammed, Kur'an-ı Kerim'in Temel Eğitici Nitelikleri, İslam'ın Sakınılmasını İstediği Davranışlar, İslamiyet ve Türkler", 7. Sınıfta "Melek ve Ahiret İnancı, Ramazan Ayı ve Oruç İbadeti, Bir İnsan ve Peygamber Olarak Hz. Muhammed, Kur'an'da Akıl ve Bilgi, İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar, Kültürümüz ve Din", 8. sınıfta "Kaza ve Kader, Zekat, Hac ve Kurban İbadeti, Hz. Muhammed'in Hayatından Örnek Davranışlar, İslam Düşüncesinde Yorumlar, Din ve Güzel Ahlak, Dinler ve Evrensel Öğütler" başlıklı üniteleri işleyecekler.

"Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik" ünitesinin işleneceği 4. sınıfta birbirine dargın öğrenciler barıştırılacak.

5. sınıfta "Sevinç ve Üzüntülerimizi Paylaşalım" ünitesinde sınıf içinde yardım kampanyası düzenlenecek.

6. sınıfta "Namaz İbadeti" ünitesinde sınıf gruplara ayrılacak. Gruplar abdest, boy abdesti ve teyemmümün hangi durumlarda ve nasıl yapıldığını araştıracak ve sınıfta sunacak.

7. sınıfta "Kur'an'da Akıl ve Bilgi" başlıklı ünitede, akıl ve aklın fonksiyonlarının atasözü, deyim, özdeyiş, türkü ve şarkılardaki kullanılış biçimleri araştırılacak ve sınıfta sunulacak.

"Zekat, Hac ve Kurban İbadeti" ünitesinin işleneceği 8. sınıfta öğrencilerden, çevrelerinde hacca giden birisiyle röportaj yapmaları istenecek.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi işlenirken Atatürkçülük ile ilgili konular üzerinde de durulacak. Atatürk'ün din ve vicdan ile düşünce hürriyetleri ve diğer dinlere, örf-adetlere hoşgörülü olma, İslam dini konularındaki görüşleri açıklanacak.

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi işlenirken bazı ünitelerde, Nasrettin Hoca'nın fıkralarından da yararlanılacak.

Yeni müfredat, 2007-2008 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?