banner39

Dinç Bilgin'den dolaylı 28 Şubat özrü!

Dinç Bilgin, 28 Şubat döneminde çok büyük kabahatleri olduğu itirafında bulundu.

Arşiv 04.01.2010, 11:12 04.01.2010, 18:00
Dinç Bilgin'den dolaylı 28 Şubat özrü!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dinç Bilgin, 28 Şubat'ta rejimin askeri bürokrasi, yargı ve basın olarak 3 ayağını olduğunu belirterek kendisinin o dönemin egemenlerinden biri olduğunu kaydetti.

Star gazetesine verdiği röportajda Dinç Bilgin, 28 Şubat'ta oynadığı rolden dolayı pişman olduğunu söyleyerek asker-sivil ilişkilerin yalanlarının payı olduğunun altını çizdi.

Bilgin, ''Eski Türkiye'de hepimizin payı var. Beyin yıkanmışlığımız, yalanlarımız vardı. Ben de binlerce yanlış yaptım. Bir muhasebe yaptım. Yaptım da o sorumluluktan kurtuldum mu? Hayır. Günah çıkartıyor değilim, böyle hissediyorum. Bilerek olmasa da kötülük yapmamış olmanız imkansız. Tank sürücüsü gibisiniz. En azından sincapları karıncaları ezerseniz. Eleştiriye alışmamış, eleştiriyi vatana ihanetle bir tutan kurumlar var ama zamanla alışacaklar, eleştirildikçe güçlendiklerini görecekler. Kendi insanını değil dışarıdaki düşmanını korkutacaklar. Bu da eleştiriyle özeleştiriyle, zamanın ruhunu iyi koklamakla oluyor.'' diye konuştu.

28 Şubat'ın geride kaldığını belirten Dinç Bilgin, artık herkesin eteklerindeki taşı dökmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

Türkiye'deki rejimin ayaklarını askeri ağırlıklı bürokrasi, yargı ve basın'ın oluşturduğunu belirten Bilgin, basının rejim ajaklarından birisi olmadığını kabul ederek çekilmesiyle rejimin iki ayaklı kaldığını ifade etti.

Bilgin, 28 Şubat'la ilgili ''Demokrasilerde 4. kuvvet olması gerekirken 2., 3. güç olmaya başlayan bir basın kurulmuştu. Eski Sovyetlerde troyka diyorlar; KGB, Kızıl Ordu, Parti. Anayasal demokrasilerde yasama yürütme yargı olması gerekirken Türkiye'de rejimin üçayağı; askeri ağırlıklı bürokrasi, yargı ve basın olmuştu. Şimdi basın ayağı çekilince troyka iki ayaklı kaldı, zorlanmaya başladı. O dönemde herkes başkasının işini yapmaya başlamıştı, gazeteler hükümetleri kurup indiriyor, askerler nasıl gazete çıkarılacağını tarif ediyor -gerçi hala ediyorlar ama-, yargı kendisini yasamanın yerine koyuyor. O dönemde pek çok yanlış yaptık. Bugün de sürüyor hatalar ama yine de çok iyi biri yola girdi Türkiye, çok da keyifleniyorum.'' diye konuştu.

Bilgin Doğan Grubu'ndaki değişikliğin o kadar önemli olmadığı belirterek 'Doğan grubunda bir şey değişmez. Odaları değişecektir sadece. Aydın bey işi kızına, o da profesyonellere bırakacakmış ama karar yetkisi onlarda kalacağına göre bir şey değişmez. Zaten profesyoneller yönetiyordu.' dedi.

Özkök döneminde Hürriyet'in manşetine atılan 411 el kaosa kalktı başlığıyla ilgili Bilgin 'O çok ayıp bir manşet. Ama bir kaza. O yüzden masada farklı görüşler de olmalı.' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?