Dinçer: 30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor

Zonguldak'ta patlama yaşanan maden ocağını ziyaret eden Bakan Dinçer, "30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor" dedi.

 Dinçer: 30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki patlamanın grizu olduğunu, 30 kişiye ulaşılmaya çalışıldığını bildirdi.

TTK Karadon Müessesesi'ndeki ocakta patlamada mahsur kalan 30 madencinin yakınları, bölgeye gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı protesto etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen patlamayla ilgili, ''Bu kazanın meydan gelişiyle ilgili henüz elimizde tüm kamuoyuyla paylaşabileceğimiz bilgi yok'' dedi.

Bakan Dinçer, TTK Karadon Müessese Müdürlüğü Yeni Servis Kuyusu'nun çevresinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün içlerini yaralayan, gönüllerini kanatan bir kazayla karşılaşıldığını söyledi.

Zonguldak halkına ve işçilerin ailesine geçmiş olsun dileklerini ileten Dinçer, şöyle konuştu:

''İnşallah buradan iyi haberlerle ayrılmayı ümit ediyorum. Bugün saat 13.28 civarında kaza meydana gelmiş. Bu kazanın meydana gelişiyle ilgili henüz elimizde tüm kamuoyuyla paylaşabileceğimiz bilgi yok. Saat 12.59 civarında burada ölçüm yapılmış. Otomatik gaz ölçüm cihazlarında gaz oranı çok normal görünüyor. Saat 13.03 civarında aşağıda galeri açarken aşağıda dinamit patlatılıyor. Dinamit patlatıldıktan sonra ölçüm yapılıyor. Metan gazı oranının yüksek olduğu tespit ediliyor. O süreçten itibaren çalışma bırakılıyor. Elektrikler kesiliyor ve beklenilmeye başlanıyor. Saat 13.24'de tekrar ölçüm yapılıyor. Ölçümde bütün değerler normal çıkıyor. Ama 13.28'de patlama meydana geliyor. Bu patlamanın meydana geldiğine yönelik ayrıntılı bilgi elimizde yok.''

Bakan Dinçer, patlamadan sonra hemen ilgili kişilerin devreye girdiğini, kendisinin de bakanlıktan müdahale ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

''Buradaki kurtarma ekiplerimiz iş başına geldiler. Şu anda iki ayrı yönden kurtarma için çalışmalar yürütülüyor. Öncelikle buradaki kuyuda hasar meydana geldiği için tamiriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Ancak yine burada kurtarma yedek asansörü çalışır vaziyette, şu anda az sayıda da olsa arkadaşlar buradan aşağıya inecekler ve durumu tespit etmeye çalışacaklar. Ama daha da önemlisi Gelik işletmesinden kurtarma ekipleri müdahale için girdiler, aşağıda yaklaşık 30 arkadaşımız çalışıyor. Biz umutluyuz. İnşallah elimizden geleni yapacağız. Mümkün oldukça çabukça sorunu çözmek için uğraşacağız. Bundan sonrası için hep birlikte sabırla beklemeliyiz.''

Bir gazetecinin olayın ardından geçen zamanı hatırlatarak işçilerin durumunu sorması üzerine Dinçer, ''Şu anda aşağıda henüz kendilerine ulaşılamadığından ne olduğuna dair bir bilgi sahibi değiliz. Şimdi söyleyeceğimiz her söz spekülasyon olur. Bu açıdan sabır ve metanetle beklemeliyiz. Sonuç için de dua etmeliyiz'' diye yanıtladı.

Bakan Dinçer, maden ocağının kamu işletmesi olması dolayısıyla iş güvenliği açısından da her türlü tedbirin alındığını belirterek, şöyle dedi:

''En son 22 Ekimde denetimlerimizi yapmışız. Bu denetimlerde iş güvenliğini tehdit eden herhangi unsura rastlanmamış. Sadece müfettişlerimiz tahkimat planına ve yönergelere uygun çalışma talebinde bulunmuşlar. Onun dışında her şey normal gözüküyor. Dolayısıyla patlamanın sebeplerini görme noktasında biraz zamana ve özellikle çöküntüler kaldırıldıktan sonra yapılacak incelemelere ihtiyacımız var.''

Dinçer, ''bir gazetecinin yaşanan grizu patlaması m?'' sorusu üzerine, ''Maden ocağındaki patlama grizudan kaynaklandı, 30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor. Tam tespit yapıldı, 30 arkadaşımız aşağıda'' dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 07:29
banner53
YORUM EKLE

banner39