banner15

Dindar Alman ailesine ABD'den iltica hakkı

Çocuklarını resmi okula göndermek istemeyen Alman aileye ABD'den iltica hakkı verildi

Dindar Alman ailesine ABD'den iltica hakkı

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya’daki okul sistemi dini anlayışlarına uymadığı için çocuklarını okula göndermek istemeyen protestan Alman aile, ABD’ye kaçarak iltica etti. Amerikan yetkililer Alman ailenin iltica talebini kabul ettiler.

Alman medyasında fundamentalist aile olarak lanse edilen Uwe ve Hannelore Romeike, evangelist Hristiyanlar olarak Alman eğitim sisteminin çocuklara öğrettikleriyle dini inançlarının birbirine ters düştüğünü düşünerek çocuklarını okula göndermedi. Almanya’da ailelerin çocuklarını okula göndermek yerine evlerinde okutmaları kanunen yasak olduğundan ve okula gönderme mecburiyeti olduğu için Romeike ailesi Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtı.

Amerikan ‘Home School Legal Defense Association (HSLDA) kurumunun verdiği bilgiye göre Romeike ailesi Salı günü Amerikan İltica mahkemesi yargıcı Lawrence Burman tarafından Tennessee eyaletinin Memphis şehrinde sorgulandıktan sonra ilticalarının kabulüne karar verildi. Artık Romeike ailesi ABD’de kalabilecek ve çocuklarını devlet okuluna göndermeden kendileri eğitim verecekler. Romeike ailesi 2008’den beri Morristown şehrinde yaşıyordu.

HSLDA’nın verdiği bilgiye göre İltica Mahkemesi yargıcı Burman kararını verirken, çocuklarını evlerinde kendileri eğitmek isteyen ailelerin Alman devleti tarafından baskı altına alındığını ve bu tür ailelerin takip altına alınmaktan korktuklarını ifade etti. Yargıç Burman, bu yüzden bu ailenin iltica hakkını kazandığını ve mahkemenin de bu yönde karar verdiğini açıkladı. Ayrıca yargıç, Alman devletinin evlerinde çocuklarına eğitim vermek isteyen aileleri paralel toplum oluşturmakla suçladığını, bu şekilde toplumdan dışlamak istediğini, bunun çılgınlık ve aptallık olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 18:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48