banner15

Dink'in Cenaze Törenin ayrıntıları

Hrant Dink için Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde düzenlenecek törenin ayrıntıları açıklandı.

Dink'in Cenaze Törenin ayrıntıları

Uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde düzenlenecek töreni, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yönetecek.

Ermeni Patrikhanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye Ermenileri Patrikliği'nin karşısındaki Meryem Ana Patriklik Kilisesi'nde, Dink'in cenazesinin yerleştirileceği bir platform oluşturuldu. Kilisenin ortasında ve cemaatin önüne gelecek şekilde kurulan ve çiçeklerle süslenen platforma Dink'in tabutu, kapağı kapalı olarak konulacak. Tabutun kapağı, dini ritüele göre, ne buradaki tören boyunca, ne de cenaze defnedilirken açılacak.

TÖRENE KATILACAKLAR

Törene, Ermenistan Dışişleri Bakanlığından bir temsilcinin de gelmesinin beklendiğini bildiren yetkililer, protokol listesinde, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ermeni Diasporası adına Almanya Ermenileri Başepiskoposu Karekin Bekçiyan, Ermenistan Başpatrikliğini temsilen New York'tan Başepiskopos Hajak Barsamyan, Romanya ve Bulgaristan Ermenileri Başepiskoposu Dirayn Mardikyan, Lübnan Başpatrikliğini temsilen bir rahip, yabancı misyon şeflerinden İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird ve İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Marco Hennis, İsveç'in İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexis Aleksandris, İstanbul Valisi Muammer Güler, Karadeniz İşbirliği Konseyi Ermenistan Temsilcisi Garen Mirzoyat ve yardımcıları, Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Sağ, Türkiye Musevileri Hahambaşılığı, Fener Rum Patrikhanesi ve diğer dini azınlık kiliselerinden temsilcilerin yer aldığını bildirdi.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II'nin yöneteceği tören, saat 14.00'te başlayacak ve yaklaşık 45 dakika sürecek. Törende, Dink'in ''ruhunun kurtuluşu, günahlarının bağışlanması ve cennete kabul edilmesi'' için dualar ve ilahiler okunacak.

Patrik Mesrob II'nin de bir vaaz vermesi beklenen dini törenin sonunda, Müslümanlıkta da olduğu gibi ''helalleşme'' yapılacak ve tabut omuzlar üzerinde cenaze arabasına taşınacak. Buradan Balıklı Ermeni Mezarlığı'na getirilecek Dink'in cenazesi, mezarlıkta gerçekleştirilecek ve yaklaşık 15 dakika sürecek bir başka dini törenin ardından toprağa verilecek.

Yetkililer, cenaze törenine yoğun programı nedeniyle katılamayacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise 24 Ocak Çarşamba günü 18.00-19.00 saatleri arasında Patrik Mesrob II'ye taziye ziyaretinde bulunacağını bildirdiler.

Öte yandan, Patrikhane yetkilileri, ''Dink'in tabutu üzerine Türk Bayrağı konulması'' tartışmalarına ilişkin de bayrak konulursa bundan onur duyacaklarını ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35