banner39

Dink'in kilisesini cami cemaati yapıyor!

Malatya'daki Taşhoron Kilisesi'nin restoresini cami cemaati gerçekleştirecek.

Arşiv 23.03.2010, 12:26 23.03.2010, 13:00
Dink'in kilisesini cami cemaati yapıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hrant Dink’in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi’nde 18. yüzyıldan kalma Ermeni Taşhoron Kilisesi’ni restore etmek için Tepebaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. 

NTV'nin haberine göre, İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Ermeni kilisenin restorasyonu için Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kültür Baknalığı’na başvurdu. Kilisenin 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Zaman içinde kilisenin ahşap kubbesi çömüş ve içindeki kitabeler okunmayacak hale gelmiş. Daha fazla zarar görmemesi için binanın kapısı ve pencereleri taşlarla örülmüş. Doğduğu mahalleyi 2002’de ziyaret eden Hrant Dink, kiliseyi de ziyaret ederek, restore edilmesi gerektiğini söylemişti.

Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Latif Yıldırım, 2009’un başından beri kilisenin restore edilmesi yönünde karar aldıklarını, konuyu sivil toplum örgütleri ve kentte yaşayan gayrimüslimlerle de paylaştıklarını belirterek, herkesin ibadet özgürlüğüne sahip olması gerektiğini söyledi.

Dinler arası hoşgörü ve diyalog olması gerektiği fikrinden yola çıktıklarını ifade eden Yıldırım, Avrupa’da çok sayıda cami bulunduğuna işaret ederek karşılıklı hoşgörünün önemine işaret etti.

Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Ermeni kilisesinin yaklaşık 280 yıllık olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Osmanlı döneminde yapılan kilisenin aynı zamanda o dönemdeki hoşgörü ve inanç özgürlüğünün de göstergesi olduğunu söyledi.

Çarmuzu’da yıkılmakta olan bir caminin yeniden yapılması için kurulan bir dernek olduğunu aktaran Yıldırım, şunları kaydetti;

’’Çavuşoğlu’nda yıkılmakta olan ve aynı zamanda da tarihi bir eser özelliği taşıyan Ermeni kilisesi var. Kilise Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Bu da ne kadar hoşgörülü ve inanç özgürlüğünün olduğu bir kültürden geldiğimizi gösteriyor. O zaman insanlar bir arada yaşıyor, ibadetlerini özgürce yapıyorlardı. Bu, bugün de oluyor ve olmalı da.

Kültür Turizm İl Müdürlüğü aracılığıyla Bakanlığa müracaatımızı yaptık. Şu aşamada önümüzde bir engel görünmüyor. Sivas Koruma Kurulu’nun da gözetiminde önce kilisenin kapısı açılacak ve restore bedeli çıkarılacak, ardından çalışmalar başlayacak. Restorasyon Malatya Belediyesinin desteği ile yapılacak.’’

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?