banner39

Diplomaside kimseye rezervimiz yok

Cidde Ekonomik Forumu'nun 8. toplantısı için Suudi Arabistan'a giden Başbakan Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Diplomaside kimseye rezervimiz yok

Türkiye'nin Irak'ta farklı politika üretmesinin şart olduğunu belirtirken, Talabani ve Barzani ile görüşülmesi konusunda net mesajlar verdi. Devletin herhangi bir yerle görüşmemek gibi bir sıkıntısının olamayacağını vurgulayan Erdoğan, ancak görüşmenin kendisi ya da Abdullah Gül'le değil, devletin temsilcileri tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Bu görüşmelerden Türkiye'nin çözüm beklediğine işaret eden Başbakan, "Mesela toprak bütünlüğü, siyasi birlik, Kerkük'ün statüsü konularında ikna etmemiz lazım. Yoksa Irak'ın geleceğine dönük rahatsızlıkların altyapısı yaratılır." uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Irak'ın geleceği konusunda 1926 ve 1946 antlaşmalarından kaynaklanan hakları bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Sünni-Şii çatışmasını durdurmak istiyoruz. Bu amaçla İran ve Suriye ile görüşmeye devam ediyoruz, artık telefonla olur, davetle olur." dedi. "Davetiniz Suriye ve İran'la mı sınırlı, yoksa kamuoyunda tartışılan bazı liderler de davet edilecek mi?" sorusuna ise Başbakan, "Kimseye rezervimiz yok." karşılığını verdi. Daha sonra soru-cevap diyaloğu şöyle gelişti:

- Kurumlar arası ahenksizlik olduğu ileri sürülüyor. Milli Güvenlik Kurulu'ndan sonra ahenk sağlandı diyebilir miyiz?

Ahenksizlik olduğunu kabul etmem mümkün değil. Ayrıca nihai kararı verecek olan merci hükümettir. Milli Güvenlik Kurulu istişarî bir kurumdur. Teklifte bulunur, Bakanlar Kurulu karar verir. - Bu MGK'dan bir teklif gelecek mi?

Evet, terörle mücadele konusunda bir düzenleme var.

Söz konusu açıklamalar üzerine gazeteciler, "Bu görüşme MGK toplantısından birkaç saat sonra yapılıyor. Herkes bu sözlerinizi MGK kararı olarak algılayacak." yorumunda bulundu. Erdoğan bu değerlendirmeler karşısında, gülerek, "Bunlar MGK görüntüleri değil, Recep Tayyip Erdoğan, görüntüleri. Altına not düşerseniz sevinirim." diye espri yaptı. Başbakan'ın gazetecilerle uçakta yaptığı sohbet toplantısının büyük bölümüne Irak'taki gelişmeler damga vururken, Erdoğan, Suudi Arabistan programı ve Türkiye'deki iç siyasi gelişmelere yönelik soruları da cevapladı. Başbakan'ın bu konulardaki değerlendirmeleri ise özetle şöyle:

Suudi Arabistan'la ziyaret trafiği çok hızlandı, özel bir sebebi var mı?

Cidde Ekonomik Forumu için gidiyorum. Ama Kral ile Ortadoğu meselelerini ele alacağız. Kral'ın Hamas ve El Fetih konusunda attığı adımı çok başarılı buldum. Telefonla tebrik ettim.

İran'a yaptırımların artması muhtemel; sıkıntı yaratır mı?

Bu noktada Türkiye'den istenilen bir şey yok. Ama Baradey'in açıklaması sıkıntılı bir açıklama. Yaptırımların İran halkını tahrik edici olmaması lazım. Karşılıklı hamaset yerine diplomasi, akıl ve tecrübeye fırsat verilmeli.

YÖK Başkanı böyle konuşamaz

YÖK Başkanı'nın açıklamalarına ne diyorsunuz?

Birincisi yeni üniversitelere ödenek vermediğimizi söylemiş. Oysa Maliye'nin yedek ödeneklerinden ve DPT'nin yatırımları hızlandırma fonundan ihtiyaçları karşılıyoruz. İkincisi prof. ve doçentler YÖK'ün işi; ama bunun dışındaki kadroları veriyoruz. Üçüncü yaklaşımı ise çok çok çirkin, hiç yakışmıyor. Bunları seçim yatırımı olarak yaptığımız gibi bir şey söylemiş. YÖK Başkanı böyle konuşamaz. Geçen yıl üniversite sınavına 1,6 milyon öğrenci katılmış. Lisans öğrenimine onda birini almışız. YÖK Başkanı bununla iftihar ediyor. Yeni üniversiteler kurmamız lazım. 15'ten sonra 10 tane daha var sırada. Bunların sözü seçimden önce verildi. Muhalefet de verdi.

Volkan topa çıksa rakipleri ayağının altında kalırdı

Geçen gün eşinizle Leyla ve Mecnun oyununu izlediniz.

Ben tiyatroya çok giden biri değilim. Ama oyunu çok beğendim. Müzikal olarak da çok başarılı buldum.

F.Bahçe maçı yorumunuz ne?

İlk yarıda farklı, ikincisinde farklı Fener vardı. İkinci golde Volkan kalesinde kaldı. Oysa aslan gibi çocuk. Çıksa diğerleri ayağının altında kalacak. Bizim kaleciyi tarifimiz böyledir.

Ermeni tasarısıyla ilgili haberler alıyor musunuz?

Evet iyi haberler geliyor; ama bakalım. Bu arada çok sayıda ziyaretçi geliyor. Jane Harmann'a Nabi Bey'in (Avcı) getirdiği ve Dolmabahçe'deki ofisime astığım iki fermanı gösterdim. 1876'da kimsesiz Ermeni çocuklara ve 1916'da Yedikule'deki Ermeni Hastanesi'ne yapılan o günkü parayla bin liralık yardımı anlatıyor bu fermanlar.

Riyad'da Türk öğrencilere nasihat

Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan'daki temaslarının ilk gününde önce eski Driyah'ı gezdi. Erdoğan ve beraberindekilere burada mırra (acı kahve) ikram edildi. Başbakan, daha sonra yaklaşık 1.500 öğrencinin eğitim gördüğü Riyad Uluslararası Türk Okulu'na geçti. Öğretmenler ve öğrenciler tarafından coşkulu bir şekilde karşılanan Erdoğan, öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

Kaynak: Zaman / Ekrem Dumanlı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?