banner15

Direnişçiler: 'uçağı biz düşürdük'

Iraklı direnişçi bir grup Bağdat’ta bildiri dağıtarak uçağı füzeyle vurup düşürdüklerini iddia etti.

Direnişçiler: 'uçağı biz düşürdük'

Adana’dan Irak’a 29 Türk işçi taşırken Bağdat yakınlarında kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü belirtilen uçakla ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Iraklı bir direnişçi grup Bağdat’ta bildiri dağıtarak uçağı füzeyle vurup düşürdüklerini öne sürdü.

Adana’da dün sabah kalkan ve Bağdat yakınlarındaki Belet Havaalanı’na Kurban Bayramı tatilden dönen Türk işçileri taşıyan Moldovalı havayolu şirketine ait Antonov-26 tipi kargo uçağının düşmesiyle ilgili farklı iddialar ortaya atılıyor.

Türk yetkililer kazadan hemen sonra yaptıkları açıklamada uçağın düşüş nedeninin kötü hava koşulları olduğunu söylemiş, uçağın sis yüzünden ilk iniş denemesinde pisti pas geçtiği ikinci denemesinde ise havaalanına yaklaşık 200 metre kala düştüğünü belirtmişti.

Adana Valisi Cahit Kıraç da olay sonrasında yaptığı açıklamada ilk bilgilere göre uçağın bir terör saldırısı sonucu değil kötü hava koşulları nedeniyle düştüğünü söylemişti.

Ancak dün akşam saatlerinde Irak’ta bunun tam aksi yönünde bir iddia ortaya atıldı. Edinilen bilgilere göre, Bağdat’ta kendilerini Irak İslam Ordusu diye adlandıran direnişçi bir grup uçağı kendilerinin füzeyle vurarak düşürdüğünü iddia eden bildiriler dağıtmaya başladı. Konuyla ilgili ABD Büyükelçiliği yetkilileri olayı doğrulayamadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de kendilerine henüz bu yönde bir bilgi ulaşmadığını söyledi. Ancak yetkililer Irak’ta bazı grupların, bu tip kazaları propaganda amaçlı olarak eylem yapılmış gibi üstlendiklerine dikkat çekti.

Irak Ulaştırma Bakanı yalanladı

Irak Ulaştırma Bakanlığı, kazada saldırı ihtimali bulunmadığını, kazanın teknik arızadan kaynaklandığını bildirdi.

Irak Ulaştırma Bakanlığı Basın-Yayın Dairesi Başkanı Ahmed Abdülvahab, İngiliz Reuters ajansına açıklamasında, "Uçak vurulmadı" dedi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48