banner39

Direnişçilere siyasal oluşum yolu

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, direnişçilere siyasi sürece katılmaları için şans verilmesini istedi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Direnişçilere siyasal oluşum yolu

Haşimi, Arapça yayımlanan El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, Amerikalı ve Iraklı temsilcilerin, "Amerika'nın ülkeyi (Irak) yönetmede başarısız olmasından sonra, direnişin siyasi sürece katılımını görüşmeleri gerektiğini" söyledi.

Irak İslam Partisi'nin de lideri olan Haşimi, "onurlu ulusal direnişin de krizin üstesinden gelmek için yeni bir ideolojiyi benimsemesi gerektiğini" kaydetti.

"Onurlu ve samimi direniş 3 yıldır Irak'ın bütünlüğü ve itibarını korumak için bedel ödüyor" diyen Haşimi, "direnişçilere siyasi sürece katılmaları için bir şans verilmeli" diye konuştu.

Müslüman Alimler Heyeti'ni de militanca davranmakla suçlayan Haşimi, derneğin siyaseti karıştırdığını, Sünni Arapların siyasette temsil edilmeleri fikrini reddettiğini kaydetti. Haşimi, Alimler heyetinin tüm Sünnileri temsil etmediğini de vurguladı.

Haşimi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi, mezhep katliamları yapan militanlarla mücadelede isteksiz davrandığı gerekçesiyle şiddetle eleştiriyor. Maliki ise direnişçileri "terörist" ve "Saddamcı" olarak tanımlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?