banner15

'Direnişin kazanımlarını Beyrut sokaklarında boşa götürme!'

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısındaki bir haberde, Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’nın Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’a seslenerek “Direnişin topladığını Beyrut sokaklarında boşa götürme” dediği yazıyor.

'Direnişin kazanımlarını Beyrut sokaklarında boşa götürme!'

06 Aralık 2006 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Mescid-i Nebevi ile Kuba Camii arasına “Sünnet Yolu”

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Medine gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Medine Belediyesi’nin Mescid-i Nebevi ile Kuba Mescid-i arasında “Sünnet Yolu” adıyla bir yaya yolu açmayı planladığı belirtiliyor.

 

El-Medine’nin haberine göre, Medine Belediye Meclisi bu planı gelecek oturumunda ele alacakmış ve belediye başkanı Abdülaziz bin Abdurrahman El-Husayn, gazeteye yaptığı açıklamada projenin amacının Peygamber Efendimiz’in sünnetini ihya etmek olduğunu söylemiş.

 

 

Kral Abdullah: İslam saldırı altında

 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, dün Uluslararası Nayif bin Abdülaziz Sünnet-i Nebeviye ve Çağdaş İslam Çalışmaları Ödülü Heyeti’ni ve bu yıl ödüle hak kazananları kabulünde İslam’ın saldırı altında olduğunu söylemiş.

 

Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bu konuyla ilgili haberler yer alıyor. Er-Riyad gazetesi, “Kral Abdullah: İslam saldırı altında.. Müslümanlar inançlarını savunuyorlar” başlığıyla verdiği haberde, Kral Abdullah’ın İçişleri Bakanı Prens Nayif tarafından takdim edilen Sünnet-i Nebeviye’ye hizmet onur ödülünü aldığını yazıyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Kral Abdullah’ın Uluslararası Nayif bin Abdülaziz Sünnet-i Nebeviye ve Çağdaş İslam Çalışmaları Ödülü Heyeti üyelerine ve bu yıl ödüle hak kazananlara yaptığı konuşmada İslam’ın saldırı altında olduğunu fakat Müslümanların inançlarını ve ahlaklarını savunduklarını söylediği belirtiliyor.

 

 

Arapların kayboluş dönemi

 

Mısırlı ünlü yazar Fehmi Hüveydi, Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan makalesinde Arapların tarihin son döneminde hiç bugünkü kadar kaybolmuşluğu yaşamadığını, ne yapacaklarını ve nereye gittiklerini bilmediklerini söylüyor.

 

Hüveydi, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Şii lider Abdülaziz El-Hekim’in Washington’a gitmeden önce Amman’da Eş-Şarku’l-Evsat gazetesine yaptığı açıklamada kendisinin ve grubunun Irak’ta mezhep ayrımcılığından uzak bir devlet kurmak istediğini söylediğini hatırlatarak, Irak’ın güneyinde Şii özerk bölgesi kurulmasını isteyen El-Hekim’in bu sözü söyleyecek en son kişi olduğuna dikkat çekiyor.

 

Hüveydi, El-Hekim’e bağlı Bedir Tugayları ile Ölüm Mangaları’nın güneyde kurulması planlanan Şii özerk bölgesinin alanını genişletebilmek için Sünnilere karşı etnik temizlik eylemlerine giriştiklerini yazdığı makalesinde, El-Hekim’in bu açıklamalarının kendisini “ılımlı” olarak göstermek amacıyla Amerika’ya verilmiş bir mesaj olduğunu söylüyor.

 

Arap lidelerden bazılarının hâlâ bölge siyasetinin %99’unun Amerika Birleşik Devletleri’nin elinde olduğuna inandığını belirten Hüveydi, Amerika’nın krize girdiğini ve Araplara şiddetle ihtiyacı olduğunu, içine düştüğü zor durumdan kurtulmak için çıkış yolları aradığını yazıyor.

 

Hüveydi, makalesinin sonunda şöyle diyor:

 

“Latin Amerika’dan sonra bölgemizde de Amerika Birleşik Devletleri’nin oyunun araç-gereçlerini tekelinde bulundurma dönemi bitmiştir. ‘Oyun alanı’ neredeyse boş.. Bununla birlikte Araplar sahaya inmekten kaçınarak seyirci rolünde kalmaya devam ediyorlar. Bundan daha büyük kaybolmuşluk var mı?”

 

 

‘Direnişin kazanımlarını Beyrut sokaklarında boşa götürme!’

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısındaki bir haberde, Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’nın Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’a seslenerek “Direnişin topladığını Beyrut sokaklarında boşa götürme” dediği yazıyor.

 

Haberde, gösterilerin beşinci gününde ortama çatışmaların ve mezhep gerginliğinin hakim olduğu, çözüm projeleriyle fitne belirtilerinin birbiriyle yarıştığı kaydediliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, Fuad Es-Senyora’nın, “Amerika’yı Lübnan’da yenmek istiyoruz” diyen Hamaney’i eleştirdiği, Lübnan muhalefetinin elinde cumhurbaşkanlığının ve meclis başkanlığının olduğunu ve hükümete de el koymak istediklerini söylediği yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ta ise Saad El-Hariri’nin gazeteye yaptığı açıklama var. El-Hariri, Lübnan’daki krizin Suriye’nin planı olduğunu ve İran’ın gözetiminde gerçekleştiğini öne sürmüş.

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesinin bugünkü manşetinde de, Fuad Es-Senyora’nın Nasrallah’a uyarısı var: ‘Kazanımların Beyrut sokaklarında boşa harcanıyor”.

 

Haberde, Lübnan Cemaat-i İslami Hareketi’nin (Müslüman Kardeşler), her iki tarafın aklı başında insanlarına seslenerek kışkırtmalara son verilmesi çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

 

El-Mustakbel’in haberinde, Cemaat-i İslami’nin gösterilere son verilmesi çağrısında bulunduğu ve gösterilerin kullanıma açık olduğuna dikkat çektiği bildiriliyor.

 

Lübnan En-Nehar gazetesinin bugünkü manşeti: “Beyrut’ta caddedeki gerginlik sürüyor ve Türkiye sahneye giriyor”.

 

En-Nehar’ın Lübnan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın bu akşam Beyrut’ta olacağı ve bu ziyaretin hazırlığı için Fuad Es-Senyora ile Erdoğan arasında telefon görüşmesinin yapıldığı belirtiliyor.

 

Haberde, Erdoğan’ın Lübnan Başbakanı’na, bölgeyi mezhep çatışmalarına sürükleyecek planların tuzağına düşmekten uzak tutmaya çalıştıklarını ve Lübnan Hükümeti’nin çalışmalarını anlayışla karşıladıklarını söylediği yazıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48