banner39

Dış Basın: Ağca da Malatyalıydı

Malatya'daki bir yayınevindeki 3 kişinin öldürülmesi haberini dünya medyası flaş haber olarak okurlarına duyurdu.

Arşiv 18.04.2007, 18:01 18.04.2007, 18:01
Dış Basın: Ağca da Malatyalıydı

Malatya'daki saldırı yabancı haber ajanslarının da dikkatini çekti. Amerikan Associated Press (AP) ajansı bu saldırıyı "Türkiye'de milliyetçiliğin giderek yükselmesine" ve ülkedeki "Hıristiyan azınlığa karşı oluşan tavra" bağladı.

AP, "Hıristiyan azınlığa karşı saldırılar giderek yaygınlaşıyor. Gayrimüslimlere karşı düşmanlık ve artan milliyetçilik dalgası endişeleri artırıyor." değerlendirmesinde bulundu. Şubat 2006'da Trabzon'da Katolik papazın öldürülmesini hatırlatan AP, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyaretine karşı protesto gösterilerinin yaşandığını vurguladı. Malatya'nın milliyetçilerin ağırlıkta olduğu bir şehir olduğunu öne süren Amerikan ajansı, Papa John Paul'e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın memleketinin de Malatya olduğuna dikkat çekti.

MALATYA'DAKİ OLAY REUTERS'TA

İngiliz haber ajansı Reuters da olaya yer verdi. Reuters, "bu saldırının, geçen ocak ayında Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dink'in aşırı milliyetçiler tarafından öldürülmesinden sonra meydana geldiğine" dikkat çekti.

Güvenlik konuları uzmanı Gareth Jenkins, Reuters'a açıklamasında, "Bu saldırının İslamcı güçlerin bir eylemi olup olmadığını söylemek için daha çok erken." dedi. Jenkins, "Türkiye'de genel olarak Hıristiyanlara ve özellikle de Hıristiyanlığı kabul etmiş Türklere yönelik tehditler çok yaygın." diye ekledi.

Jenkins, Türk Hıristiyanlarına yönelik hatırlanan en son saldırının 1997 yılında İslamcı Vasat grubunun Kitabı Mukaddes ve ilgili diğer Hıristiyan yayınları Güneydoğu'daki kitap fuarında satan Müjde Yayıncılık'a yaptığı bombalı eylem olduğunu ve bu olayda da bir çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?