banner15

Dış basında AB-Türkiye yorumları

Dünyanın önde gelen gazeteleri Türkiye'nin, AB yolundaki şok gelişmesini manşetlerine taşıdı. İşte yorumlar:

Dış basında AB-Türkiye yorumları

Economist: 'Türkiye'nin gittikçe uzayan yolu'

İngiltere'de yayınlanan haftalık Economist dergisi "Gittikçe uzayan yol" başlıklı yazısında, gelecek hafta yapılacak liderler zirvesi öncesinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendiriyor.

"Üst düzey bir Türk yetkili 'Önce ellerimizi bağladılar, şimdi de ayaklarımızı bağlamaya çalışıyorlar.' diye özetliyor gelinen noktayı. Hafta boyunca pazarlıklar sürerken, Türkiye'nin getirdiği Kıbrıs'a bir liman ve bir havalimanını açma önerisinin işe yaraması zor görünüyor. Zira bu öneri Kıbrıs'ın da benzer bir adım atmasına bağlı."

Pek çok Türk'ün, Avrupa Birliği'nin bir Müslüman ülkeyi istemediğine inandığını yazan Economist, amacın Türkiye'yi bezdirerek bu sevdadan vazgeçirmeye çalışmak olduğunu belirtiyor.

FT: AB cömertçe karşılık vermeli

Ankara'nın 'son dakika' girişimi Financial Times gazetesinin Avrupa sayfasına "Türkiye Kıbrıs sorununda yumuşuyor" başlığıyla yansıyor. Haberde, henüz öneriyi yazılı olarak görmemiş olan Birlik elçilerinin bugün bu teklifi değerlendirecekleri belirtiliyor. Financial Times haberini şu sözlerle noktalıyor:

"Türkiye'nin tek taraflı bir girişimde bulunması çok nadir bir olaydır. Diplomatlar, Kıbrıs konusunun Türkiye için ne kadar hassas olduğu dikkate alındığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu adımla bir risk aldığını düşünüyorlar."

Financial Times'ın başyazısı da Türkiye Avrupa ilişkilerine ayrılmış. Gazetenin, "Felaketi önlemek için son dakikada uzatılan zeytin dalı" diye nitelediği son gelişmeler makalede şöyle yorumlanıyor:

"Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne, Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var. Bu o kadar önemli ki, ufak tefek sorunların Ankara'yla Avrupa'yı ayırmasına izin verilmemeli. İşte bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan, tartışmaları sonlandırmak için bir zeytin dalı uzattı. Avrupa hükümetleri bu şansı değerlendirmeli ve cömertçe karşılık vermeli. Aksi takdirde Avrupa, miyop bir zihniyetle, müzakerelerin büyük bölümünü askıya alacak. Şimdi adım atma sırası Avrupa Birliği'nde."

Die Presse :"Türkiye ile müzakereleri durdurmanın hassas neticeleri"

Avusturya’da yayımlanan Die Presse gazetesi, Ankara ile Brüksel arasında buzul çağının başlamasından korkan, AB hükümetlerinin önümüzdeki haftaki toplantısında Fransa ile Almanya'nın liderliğindeki Türkiye karşıtı cephenin kendini kabul ettirmesi halinde, müzakerelerin tamamen durdurulmasının ihtimal dahilinde olduğunu yazdı.

Paris ve Viyana'daki hükümetler ile Berlin'deki hükümetin bir kesiminin, Türkiye'yi AB üyesi olarak değil, "imtiyazlı ortak" olarak birliğe bağlama arzusunda olduğunu belirten Die Presse, İngiltere’nin buna ateş püskürerek argümanlarında, uzmanların görüşlerine işaret ettiği ve Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasının yol açacağı neticeler konusunda bu ülkeleri uyardığını bildirdi.

Gazete İngiltere’nin uyarılarını şöyle sıraladı :

1- Büyümenin durması: Türkiye'deki ekonomik reform sürecinin AB'nin baskısı olmadan frenlenebileceği,
2- Enerji krizi: Enerji sevkıyatında geçiş ülkesi olarak giderek önem kazanan Türkiye’nin, AB'ye sırt çevirebileceği,
3- Dış politikada inanılırlık: Avrupa'nın dış politikasının Ortadoğu'daki inanılırlığını yitirebileceği ve AB’nin, İslam dünyasında Müslüman düşmanı bir Hıristiyan kulübü olarak damgalanabileceği,
4- Kıbrıs'a çözüm yok: AB müzakerelerinin durdurulması sonucu, Kıbrıs'a bir çözüm bulma şansının da yitirilmiş olabileceği,
5- İstikrarsızlık: Müzakerelerin sona ermesinin, Türkiye'de siyasi bir istikrarsızlığa yol açabileceği, bunun sonucunda ise siyasi reformların sona ermesi, ya da en azından yavaşlamasının gerçekleşebileceği şeklinde sıraladığı dile getirilmektedir.

Burns: ''Türkiye'ye kapıları kapatmak, AB açısından 'Hesap Hatası' olur"

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, AGİT 14. Bakanlar Konferansı çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, AB'nin, üyelik müzakerelerini askıya almakla tehdit edilen Türkiye'ye kapıları kapatarak ''ciddi bir stratejik hesap hatası" yapacağını belirtti.

AFP ajansına göre Burns,, “AB, medeniyetlerarası 'köprü' vazifesi gören Türkiyesiz tam olamaz. Kapı Türkiye için açık tutulmalıdır,’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48