banner27

Dışişleri: 5. tur için taraflarla temaslar sürüyor

İsrail-Suriye arasındaki aracılı barış görüşmelerinin 5. turunun yeni tarihinin belirlenmesi için taraflarla temasların sürdüğü bildirildi.

Dışişleri: 5. tur için taraflarla temaslar sürüyor

Türkiye'nin gözetiminde sürdürülmekte olan İsrail-Suriye arasındaki aracılı barış görüşmelerinin 5. turunun yeni tarihinin belirlenmesi için taraflarla temasların sürdüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmelerin beşinci turunun 18-19 Eylül tarihlerinde yapılmasının her iki tarafın prensip mutabakatı olarak açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, İsrail iç siyasetinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak, Genel Sekreterlik görevinden istifa eden İsrail heyeti Başmüzakerecisi ve Başbakan Ehud Olmert'in Genel Sekreteri Yoram Turbowicz'in, barış görüşmelerinde müzakereci olarak yer almaya devam edebilmesi için gereken teknik ve hukuki sürecin tamamlanmamış olması nedeniyle, İsrail'in 18-19 Eylül'de yapılması planlanan görüşmenin ertelenmesini talep ettiği belirtildi.

İsrail tarafının, söz konusu teknik ve hukuki süreç tamamlanır tamamlanmaz görüşmelere katılmaya açık olduğunu ayrıca vurguladığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, durumun Suriye tarafına intikal ettirildiği ve Suriye'nin görüşmelere devam etmeye ve beşinci tura katılmaya hazır olduğunu bildirdiği, beşinci tur barış görüşmelerinin tarihinin belirlenmesi için temasların sürdürüldüğü belirtildi.

Kaynak : AA
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2008, 07:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25