banner39

Dışişleri: Asuri anıtı talihsiz bir gelişme

Dışişleri Bakanlığı, Avustralya''da Asuri anıtı dikilmesi talihsiz bir gelişme olarak değerlendirdi.

Arşiv 19.12.2009, 01:03 19.12.2009, 01:03
Dışişleri: Asuri anıtı talihsiz bir gelişme


Dışişleri Bakanlığı, Avustralya'nın Sydney kentinin Fairfield Bölgesi Belediye Meclisi'nin, Türkiye'ye yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir Asuri anıtı dikilmesi kararının iki ülke ilişkilerinin özüne ve dostluğa yakışmayan, talihsiz bir gelişme olduğunu bildirdi.

Bakanlık sözcüsü, bir soru üzerine, belediye meclisinin 15 Aralık tarihinde yapılan toplantıda kabul edilen ve bölgede, Türkiye'ye yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir "Asuri Soykırımı" anıtı dikilmesine izin verilmesine yönelik kararı esefle karşıladıklarını söyledi.

Sözcü, "Tarihi gerçekleri saptıran, asılsız iddialara dayalı böyle bir müracaatın kabul edilmiş olması, herşeyin başında, Çanakkale Savaşı'ndan bu yana, aralarında özel bir tarihi bağ bulunan Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkilerin özüne ve dostluğa yakışmayan, talihsiz bir gelişme teşkil etmiştir. Asli görevi, sorumlu olduğu bölgede yaşayan insanlara hiçbir ayırım yapmadan hizmet sunmak olan bir yerel yönetim organının, görev ve yetki sahasında bulunmayan bir konuda böylesine anlamsız bir karar almış olmasını kınıyoruz" dedi.

Sözcü, bu kararı alan meclis üyelerinin, çok kültürlü Avustralya toplumuna vermekte oldukları zararın yanısıra, Avustralya Türkleri nezdinde yarattıkları infialin de farkına varabilmelerinin, aldıkları kararı gözden geçirmelerine yardımcı olabileceğinin umut edildiğini kaydetti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü