banner39

Dışişleri Bakanlığı İsrail'i uyardı!

Dışişleri Bakanlığı, Kudüs'te Harem-i Şerif'teki yıkımlarda başlayan olaylarla ilgili olarak İsrail'i uyardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dışişleri Bakanlığı İsrail'i uyardı!

Dışişleri Bakanlığı, Kudüs'te Harem-i Şerif'in Mağrip Kapısının önündeki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle yeni köprü yapılması için başlayan olaylarla ilgili olarak İsrail'i uyardı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, Kudüs'te Harem-i Şerif'in Mağrip Kapısının önündeki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle, yeni bir köprü yapılması için başlattığı çalışmaların büyük tepkiye yol açtığı ve neticede Filistinli göstericilerle güvenlik güçleri arasında olaylar yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, İslam dünyasının en kutsal mekanlarından biri olan Harem-i Şerif ile ilgili olarak geçmişte de bazı üzücü olaylar yaşandığı hatırlatılarak, geçmişten ders alınması ve yeni gerginlikler yataracak tutum ve davranışlardan kaçınılması istendi.

Ortadoğu barış sürecinin canlandırılması yönündeki ümitlerin arttığı bir dönemde, bu olumlu havanın korunması için aklıselim ve sorumluluk bilinci içinde hareket edilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulanan açıklamaya şöyle devam edildi: "Harem-i Şerif ile ilgili tek taraflı tasarruflar tüm Müslümanları ilgilendirmekte ve İslam dünyasında büyük bir infiale yol açmaktadır. Bu itibarla, bölgenin kutsallığına saygı gösteren ve gerilimin daha fazla tırmanmasına mahal vermeyecek bir hareket tarzı benimsenmesini bekliyoruz. Bu görüşlerimizi İsrail tarafının dikkatine getirmekteyiz.

Türkiye, 1925 yılından bu yana Kudüs'te Başkonsolosluğu bulunan yegane İKÖ üyesi ülke olarak gelişmeleri mahallinde yakından izlemeye devam edecektir."

banner53
Yorumlar (0)
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?