Dışişleri: Bir kişi kalsa bile uçaklar kalkmayacak

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'de gözaltındaki aktivistlerden bir kişi kalsa bile uçakların kalkmayacağını açıkladı.

Dışişleri: Bir kişi kalsa bile uçaklar kalkmayacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, İsrail'in, gözaltındaki 3 Türk aktivisti serbest bırakmadığı için uçakların Tel Aviv'den İstanbul'a hareket edemediğini bildirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldıran İsrail, gözaltına aldığı aktivistlerin büyük çoğunluğunu serbest bıraktı ve İstanbul'a gelmek üzere THY'ye ait uçaklara binmelerine izin verdi.

Uçağa binme işlemlerinin sabah saatlerinden itibaren sürdüğünü ve Tel Aviv'den hala uçakların kalkamadığını ifade eden yetkililer, İsrail'in, gözaltındaki 3 Türk aktivisti serbest bırakmadığı için uçakların hareket etmediğini belirtti.

Yetkililer, bu kişilerin isimlerinin henüz netleşmediğini dile getirerek, "Arkadaşlarımız, ya hep beraber gideriz ya da hep beraber kalırız' diyor. Biz de bekliyoruz" dedi.

İsrail'in, gözaltında bulunanlara aileleriyle telefonla görüşme imkanı tanıdığını hatırlatan yetkililer, "Bazı arkadaşlarımız ailelerini arayarak bilgi vermiş ve operasyon sırasında bazı arkadaşlarının gemiden atıldığı nı anlatmışlar" ifadelerini kullandı.

Yetkililer, İsrail'den ölü, yaralı ve gözaltında bulunanlara ilişkin çeşitli listeler geldiğini, listeleri kendilerindeki listelerle karşılaştırdıklarını ve 25 aktivistin kayıp olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 19:37
banner53
YORUM EKLE

banner39