banner39

Dışişleri'nde Ortadoğu görüşmeleri

Ortadoğu'da görevli Türk Büyükelçileri'nin, bölge ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak için Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dışişleri'nde Ortadoğu görüşmeleri


Türkiye’de son günlerde özellikle Kuzey Irak ve Kerkük ile ilgili tartışmalar alevlenirken, Ankara’da bölge değerlendirmeleri hızlandı. Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerinde görevli büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı’nda toplandı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, benzer bir toplantının daha önce de Orta Asya ülkelerinde görevli Türk büyükelçileri ile yapıldığını hatırlatarak, bu tür toplantıların zaman zaman gerçekleştirildiğini kaydetti.

Yetkililer, bu toplantıda da Ortadoğu’daki gelişmelerin ışığında genel değerlendirmeler ve istişarelerin yapıldığını bildirdi.

Dışişleri kaynakları bu konuda somut bir yorum yapmazken, toplantıda, özellikle son dönemdeki gelişmeler çerçevesinde Kerkük ve Kuzey Irak konularının da değerlendirildiğine inanılıyor.

ERDOĞAN ÇIKIŞ YAPMIŞTI

Söz konusu toplantının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sert çıkışının hemen ardından gelmesi ise dikkat çekiyor. Erdoğan, AKP grubunda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yanı başındaki gelişmelere seyirci kalamayacağını söylemiş ve “Müsaade etsinler de Türkiye de düşüncelerini ortaya koysun, koyacaktır. Türkiye olarak bir yerlerden izin alarak düşüncelerimizi açıklayacak değiliz” demişti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da partisinin grup toplantısında hükümete, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ve muhalefet partileri liderleriyle bir araya gelmişti.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?