banner39

Dışişleri'nden Barzani'ye sert uyarı

Türkiye'nin Musul'daki Başkonsolosluğu hedef gösteren Mesut Barzani'ye sert bir uyarı gönderdi.

Arşiv 21.08.2007, 18:24 21.08.2007, 18:24
Dışişleri'nden Barzani'ye sert uyarı

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin lideri Barzani, yabancı istihbarat örgütlerinin Irak'ı karıştırmaya çılıştığı iddiasının ardından bu kez de Türkiye'nin Musul'daki Başkonsolosluğu'nu hedef göstermesine Dışişleri'nden sert uyarı geldi.

Dışişleri kaynakları Barzani'nin Irak'ın toprak bütünlüğünden duyduğu rahatsızlık nedeniyle böyle davrandığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye'nin Musul'daki Başkonsolosluğunu hedef gösteren yayınlardan rahatsızlık duyduklarını bildirdi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) internet sitesinde yayımlanan, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunda diplomatların değil, istihbaratçıların çalıştığı yönündeki iddiaya ilişkin olarak konuşan Dışişleri kaynakları, bunun bir internet sayfasının iddiası olduğuna işaret ederek, başkonsolosluğun, görev bölgesi itibariyle konsolosluk hizmeti sunan ve bunu en iyi şekilde yapan bir misyon olduğunu ifade ettiler.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun, görev bölgesinde Arap, Kürt, Türkmen, Asuri, Keldani, Sünni hiçbir ayrım gözetmeden bütün Iraklılarla aynı eşit seviyede temaslarda bulunduğunu da belirten kaynaklar, başkonsolosluğun ayrıca, hem o bölgede yaralananların Türkiye'ye getirilip tedavisinde, hem ihtiyaçlarının giderilmesinde, hem de ilaç ve gıda yardımının dağıtılması gibi faaliyetlerde bugüne kadar başarıyla çalışmış bir misyon olduğunu kaydettiler.

Bu başkonsolosluğu böyle hedef alan, bir anlamda da başkalarına da hedef şekilde gösteren çevrelerin niyetlerinin açık olduğunu söyleyen kaynaklar, bunların küçük, münferit bir grup ve muhtemelen Irak'ın ulusal birliğinden ve toprak bütünlüğünden de rahatsızlık duyan insanlar olduğunu belirttiler.

Kaynaklar, "Biz de bu şekilde başkonsolosluğu hedef gösteren yayınlardan rahatsızız" ifadesini kullandılar.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?