banner39

Dışişlerinden Ermeni Yasası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Amerika’da Ermeni soykırım yasasının kabul edilmesine ihtimal bile vermediğini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dışişlerinden Ermeni Yasası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün DEİK toplantısında Amerika’da Ermeni soykırım yasasının önlenmesinin zor olduğu şeklindeki ifadelerinin yanlış aktarıldığını bildirdi. Tan, “Böyle bir ihtimali kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, İstanbul’da düzenlenen DEİK toplantısında Bakan Gül’ün “Amerika’da konjonktür şu sırada çok olumsuz. Ermeni soykırım yasasını önlememiz artık zor” şeklinde bir ifadede bulunduğu iddialarına ilişkin soruya yanıt verdi.

Tan, toplantının basına kapalı olarak yapılan bölümünde belirtilen hususların dışarıya yanlış aktarıldığını ifade ederken, “Böyle bir ihtimali kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Tan şunları kaydetti:“Sayın Bakanımız, şimdiye kadar Ermeni propagandaları neticesinde Ermeni diasporasının aldığı mesafeyi en etkili şekilde durdurmaya yarayan tedbirlerden başlıcasını Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimizin oluşturduğunu, bu önerimizin gerçeklerin şeffaflıkla ortaya çıkmasına bağlılığımızı göstermesi bakımından Ermeni tezleri doğrultusunda düşünmeye meyleden birçok çevrede ciddi bir etki yarattığını, ABD’deki Kongre seçimleri sonuçlarını da dikkate alarak Ermeni tasarısını önleme çabalarımıza büyük bir ivme verdiğimizi, bu tasarının ABD Kongresinden geçmesinin Türk-ABD ilişkilerine vereceği ağır zarar nedeniyle böyle bir ihtimalin bertaraf edilmesinin büyük önem taşıdığını belirtmiş, sürdürülmekte olan çabalar meyanında DEİK toplantısında dile getirilen düşünceleri de tabiatıyla dikkate alacağımızı söylemişlerdir.”

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?