Dışişleri'nden Irak seçimi açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta etkin bir hükümetin kurulması sürecinin hızlandırılmasını istedi.

Dışişleri'nden Irak seçimi açıklaması


Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Irak'ta etkin bir hükümetin kurulması sürecinin hızlandırılmasını temenni ettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kesin olmayan resmi sonuçlara yapılan itirazlar sonucunda Bağdat'ta kullanılan oyların yeniden sayılması işleminin tamamlandığı, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu tarafından 16 Mayıs günü açıklanmıştır. Yapılan açıklamada, yeniden sayılan yaklaşık iki milyon civarında oy pusulasından sadece üç bin kadarında hata bulunduğu, anılan farklılığın seçim ittifaklarının Bağdat'ta kazandıkları sandalye sayılarını etkilemediği belirtilmiştir.

Türkiye, bu gelişmenin, seçim sonuçlarının Irak Federal Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanması ve Irak'ın temel sorunlarına çözüm getirecek, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulması sürecini hızlandırmasını temenni etmektedir."

Dışişleri Bakanlığı, öte yandan, aynı açıklamada, Irak'taki terör olayları ile ilgili şunları kaydetti:

"Irak'ta, başta Bağdat olmak üzere çeşitli şehirlerde geçtiğimiz hafta boyunca meydana gelen ve yüzlerce Irak vatandaşının hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıları endişeyle izlemekteyiz. Bu terör saldırılarını kuvvetle kınıyor ve Irak halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye, Irak'ı yeniden şiddet sarmalına sürüklemeyi hedefleyen bu terör eylemlerinin Irak halkı tarafından başarısızlığa uğratılacağına inanmaktadır."
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 08:01
banner53
YORUM EKLE

banner39