Dışişleri'nden Sarkisyan'a 'söylem' uyarısı

Dışişleri bakanlığı Ermenistan'ın "sert sözler" kullanmaktan kaçınması gerektiği açıklaması yaptı

Dışişleri'nden Sarkisyan'a 'söylem' uyarısı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Ermenistan'da ortaya çıkan söylemdeki sertleşmeye ilişkin olarak, bunun ne Ermenistan ne de sürecin kendisine faydalı olacağını düşündüklerini söyledi.

Özügergin haftalık bilgilendirme toplantısında konuştu.

Bakanlık sözcüsü, Türkiye'nin bölgesel bir vizyonu olduğunu belirterek, bu vizyonunu içine normalleşme sürecinin de, Karabağ sorununun çözümünün de girdiğini kaydetti.

Sözcü Özügergin, "Ermenistan'da iç politika sahipleriyle olduğunu tahmin ettiğimiz, söylemde bir sertleşme var. Bunun ne Ermenistan'a ne de sürecin kendisine faydalı olacağını düşünüyoruz. Biz barış lisanı kullanıyoruz. Biz bir tarafta gelin bir ekonomik alan yaratalım, birlikte istikrarı sağlayalım, refah içinde yaşayalım derken, öbür taraftan agresif beyanlar oluşturmak istediğimiz havayla bağdaşmıyor" diye konuştu.

TAKAS AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı İran'a yapılan takas anlaşmasına uluslararası camiadan gelen eleştirilere de tepki gösterdi. Bakanlık Sözcüsü Burak Özügergin "Bardağın yarısı boş ama ileri bir adım attık" dedi.

Özügergin, atılan adımdan hareket edilerek çözüm için ileriye gidilmesi gerektiğini söyledi.

"ABD ile kriz bekliyor musunuz?" sorusuna da yanıt veren Dışişleri Sözcüsü "Neden olsun, biz gayet şeffaf ilkeler bazında bir dış politika yürütüyoruz"dedi.

Özügergin Türkiye'nin anlaşmanın içeriğinin hayata geçirilmesi için tüm teknik imkanlara sahip olduğunu belirtti, "Depolama imkanımız olmasa ortaya çıkamazdık" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39