banner39

DİSK 1 Mayıs'ta Taksim konusunda ısrarlı

DİSK Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesinde, "1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'nda yapılması konusunda kararlı olunduğu" bildirildi.

Arşiv 03.04.2009, 15:26 03.04.2009, 15:26
DİSK 1 Mayıs'ta Taksim konusunda ısrarlı


Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, DİSK Başkanlar Kurulu, ekonomik kriz, yerel seçim sonuçları ve 1 Mayıs gündemiyle 1 Nisanda toplandı.

Toplantıya ilişkin sonuç bildirgesinde, 29 Marttaki yerel seçimlerin, "halkın güven duyduğu ve önerdiği adayları sahiplendiğini ortaya koyan sonuçlar ürettiği" anlatılan bildirgede, bunun emekten yana siyaset yapan partiler tarafından dikkate alınması gereken bir mesaj olduğu belirtildi.

"Türkiye'de 1 Mayısların halen bir tabu ve gerginlik kaynağı olarak toplumsal hayattaki yerini koruduğu" öne sürülen bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

"2008 1 Mayıs'ında hükümetin yürüttüğü antidemokratik ve yasaklı tutumla, 1977 yılında yapılanların güncel başka bir varyasyonu olarak işçi sınıfının önüne konulmak istenmiştir. Konfederasyonlarımızın ve 1 Mayıs katılımcılarının kararlı, sağduyulu ve sorumlu yaklaşımı sonucunda, bu uygulama ulusal ve uluslararası kamuoyunca titizlikle değerlendirilmiştir. 1 Mayıs çalışanların bayramı kabul edilerek, tatil günü olarak hemen yasalaşmalıdır. 1 Mayıs 1977'de yaşanan katliamın aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması için TBMM Araştırma Komisyonu kurulması taleplerimizi yinelemekteyiz."

Bildirgede, bu nedenle "DİSK'in, merkezi olarak 2009 1 Mayıs'ında emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler, kitle örgütleri ve emek dostlarıyla birlikte Taksim'de olma kararlılığında" olduğu kaydedildi.

Kaynak : A A

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?