banner39

Diyanet, başkanını kendi seçecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası'nın değiştirilmesi için yeni hazırlanan taslağa göre Başkan seçimle iş başına gelecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Diyanet, başkanını kendi seçecek

Diyanet başkanlık seçimlerini Aday Tespit Kurulu yaparken, Kurul'da Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan ve üyeleri, Teftiş Kurulu Başkanı, Musafları İnceleme Kurulu Başkanı, Hukuk Müşaviri, daire başkanları, il müftüleri ve Din Öğretim Genel Müdürü bulunacak.

150 KİŞİLİK KURUL

Kurula ayrıca ilahiyat fakülteleri 1'er temsilci, ilçe müftülükleri her coğrafi bölge için 2'şer temsilci gönderecek. Baş imam ve baş vaizler de her coğrafi bölgeden 1'er temsilciyle katılacaklar. Yaklaşık 150 kişiden oluşan Kurul başkanlık için 3 aday belirleyecek. Bakanlar Kurulu, üç adaydan birisini seçerek atayacak. Teşkilat yasa taslağında, Danıştay'ın 2005 yılında verdiği "yurtdışı teşkilatının yasal dayanağı bulunmadığına" ilişkin kararı doğrultusunda da bir düzenleme yapıldı. Yasaya "Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatı, merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatlarından oluşur" hükmü eklenmesi öngörüldü.

CAMİLER DEVLET KONTROLÜNE GEÇECEK

Türkiye'de sayısı 77 bin 777'ye varan caminin yönetimi tamamen Diyanet İşleri Başkanlığı'na geçecek. Yeni Teşkilat Yasası Taslağı'nda, bütün camilerin müştemilatıyla birlikte Diyanet'e devredilmesi öngörülüyor. Mevcut yapıda Diyanet sadece caminin içinden, yani namaz kılınan bölümlerden sorumlu tutuluyor. Buna karşılık caminin bahçesi, caminin yapımını üstlenen dernek ve vakıfların yönetiminde bulunuyor. Camiye din görevlisi atayan ve cami hizmetlerini denetleyen Diyanet'in, abdest alınan yerler, din görevlisi lojmanları, cami bahçesi peyzajı gibi dış alanlarda sözü geçmiyor. Yasa taslağında bu çarpıklığı ve karışıklığı gidermek amacıyla yapılan düzenlemeyle cami müştemilatından intifa(yararlanma) hakkı Diyanet'e geçiyor. Taslakta "Cami yapımından sonra müştemilatıyla birlikte Diyanet'e devredilir" şeklinde bir hüküm yer alıyor.

İMAMLARDA DA ADAYLIK DÖNEMİ

Yeni yasa imam ve vaizlere, öğretmenlerde olduğu gibi kariyer sistemi getiriyor. İmam ve vaizler 1 yıl süren adaylık döneminden sonra atanacaklar ve sınavla uzman imam, uzman vaiz, baş imam, baş vaiz statülerine yükselebilecekler. Kariyer ilerlemesinde yazılı sınavın dışında, imam ve vaizlerin kıdemi, sicili, eğitim seviyesi, bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetleri de dikkate alınacak. Baş imam ve baş vaizler, Türkiye'nin en büyük camilerinde görevlendirilecekler.

Kariyer basamaklarındaki ilerleme maaşlara da yansıyacak. Her bir basamak arasında maaş artışı olacak. Taslakta ayrıca Diyanet teşkilatı mensuplarının özlük haklarında da iyileştirmeler yapılıyor. Din görevlilerin maaş ve tazminatları artırılarak diğer kamu görevlileriyle aralarındaki eşitsizlik gideriliyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?