banner15

Diyanet, nikah kıyma yetkisi istiyor

Toplu görüşmeler öncesi Diyanet-Sen taleplerini belirledi: Nikah kıyma yetkisi, TSK'da görev ve Diyanet TV...

Diyanet, nikah kıyma yetkisi istiyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yedinci toplu görüşme öncesinde taleplerini belirleyen Diyanet-Sen, hükümetten dini nikah yasağının kaldırılmasını ve belediye memuruna, nüfus memuruna hatta gemi kaptanına tanınan nikah kıyma yetkisinin müftülere de tanınmasını isteyecek.

Memur-Sen`e bağlı Diyanet-Sen'in son şeklini verdiği toplu görüşme talepleri Ankara'da Ahmet Yıldız tarafından açıklandı.

Diyanet-Sen ilk olarak toplu görüşme masasında Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası`nın çıkarılması talep edecek. 1979 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Teşkilat Yasası`nın boşluğunun yönetmeliklerle doldurulduğuna dikkat çeken Diyanet-Sen, inanç yönünden Türkiye`nin birliği ve beraberliğini temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı`nın olmazsa olmaz bir devlet kurumu olduğunu, böyle bir kurumun yasasız bırakılmasının çok büyük bir eksiklik olduğunu kaydetti.

DİNİ NİKAH YASAĞI KALDIRILMALI

"Yıllardır var olan bu yasağa rağmen halkımız din görevlisini söz, nişan ve düğüne çağırıp dini nikah kıymasını istemektedir. Bir nevi teamül haline gelmiş olan bu uygulama yasalarla çeliştiği için en çok din görevlilerini mağdur etmektedir.

Halkın dini hassasiyetlerinden kaynaklanan ve uzun yıllardır teamül haline gelmiş olan bu uygulamaları kaldırmak mümkün olmadığına göre uygulamaları suç olmaktan çıkaracak basit bir düzenleme yapmak mümkün gözükmektedir. Sorunun çözümü, belediye memuruna, nüfus memuruna hatta gemi kaptanına tanınan nikah kıyma yetkisinin müftülere de tanınmasıdır. Aksi halde çiftlere resmi nikahları olup olmadığı sorulmadan kıyılan dini nikahlar nedeniyle imamlar zor durumda kalmaktalar."

`KURAN EĞİTİMİNE GETİRİLEN YAŞ ENGELİ KALDIRILMALI`

1999 yılında getirilen Kuran kursunda okumak için ilköğretimi bitirme ve bunun dışındaki Kuran eğitimi için de beşinci sınıfı bitirme şartının kaldırılmasını talep eden Diyanet-Sen, Anayasa`da ve uluslararası sözleşmelerde tanınan din ve vicdan özgürlüğünün önüne engeller konulması halinde vatandaşın yasadışı yollardan bu ihtiyacını karşılamak zorunda kalacağını savunarak, `Anlamsız yasağın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz` talebinde bulunacak.

Ahmet Yılmaz şunları söyledi:  "Diyanet İşleri Başkanlığında kurs açmak için 15 öğrenci şartı bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı kurslarında kurs açma yeter sayısı ise 10. Diyanet'te de kurs açma yeter sayısı 10'a çekilmeli ve yaz Kur'an kurslarında okutulan kitaplar ücretsiz dağıtılmalıdır."

TSK`YA DİN SUBAYI VE DİYANET TV

Ayrıca, Diyanet-Sen, 3 bin caminin kadrosunun doldurulmasını, din görevlilerine resmi tatillerde fazla mesai ücret ödenmesini, cami lojmanı ihtiyacının karşılanmasını, cami aydınlatma giderlerine diğer resmi kurumlarda olduğu gibi faiz uygulanmamasını, sözleşmeli personelin sorunlarının çözülmesi, hizmetlilere ek zam verilmesini, hastanelerde din hizmeti sunulmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri`nde `Din Subayının` yeniden alınmasını ve Diyanet Radyo ve Televizyonunun kurulmasını talep edecek.

Ahmet Yıldız TSK'ya din adamı konusunda ise şunları söyledi:

"AB sürecinde her alanda olduğu gibi bu alanda da AB'ye uyum sağlanmalı ve ordumuzda din subayı olmalı. Çünkü Avrupa başta olmak üzere 47 ülkenin ordusunun incelendiği rapora göre, sadece bir kaç ülke ve Türkiye'de din subaylığı birimi bulunmuyor. Oysa Avrupa ülkelerinin tamamı ve ABD'de ise Müslüman askerler için bile Müslüman subay bulunuyor."

BATI'DA NİKAH KIYMAK KİMİN YETKİSİNDE?

G8 ülkelerinin tamamına yakınında, dini kurumların kıydığı nikah geçerli. Önemli olan evlilik akdinin uygun bir şekilde deftere geçirilmesi.

Kanada'da bütün dinlere mahsus din adamları, yargıçlar ve devletin atadığı nikah memurları evlilik gerçekleştirme hakkına sahip. Kanada'da 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre, nikahların yüzde 76'sı dini kurumlar, yüzde 24'ü ise resmi devlet kurumları tarafından kıyılıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 16:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35