banner39

Diyanet-Sen'den 'ideolojik mahyalar'a tepki

Mahyaların ideolojik sloganlara alet edilmesine Diyanet-Sen'den de tepki geldi.

Arşiv 07.10.2009, 14:44 07.10.2009, 14:44
Diyanet-Sen'den 'ideolojik mahyalar'a tepkiDünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, İstanbul'daki camilere asılan 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Ordumuza şükran borçluyuz' türünden bazı mahyalar ile ilgili, "Yanlış, garip, yerinde olmayan bir davranış." değerlendirmesinde bulundu. Yıldız, "Camilere bir kavmi, bir milleti, bir kurumu öven şeyler asılmamalı. Daha evrensel, tüm insanlığı kuşatan mesajlar verilmeli." dedi.

Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, CİHAN'a yaptığı açıklamada İstanbul'daki bazı camilere asılan mahyaları değerlendirdi. Bu durumun kendilerini şaşırttığını ve garip bulduklarını belirten Yıldız, "Yani, 'Bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü' der halkımız." şeklinde konuştu.

Üzerinde 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Ordumuza şükran borçluyuz' yazılı pankartların asılmasına karşı olmadıklarını söyleyen Yıldız, "Camilerde bunların asılmasının isabetli olmadığını düşünüyoruz." dedi. İslam'ın bir millete, kavme ya da devlete ait bir din olmadığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti: "İslam evrensel bir dindir. Mesajı tüm insanlığadır. İslam'ın sembolü olan mabetler de tüm Müslümanlara aittir. İslam'ın mabedinde, bir milleti, bir kavmi öven, bir kurumu öven şeylerin asılmaması lazım. Daha evrensel, tüm insanlığı kuşatan mesajlar verilmesi gerekir. Kurumlarla ilgili mesajlar, o kurumlara asılabilir. Asılabilecek birçok yer vardır, ancak camiler en son akla gelecek yerdir. Camilere bu tür pankartların asılmasını, garip, yerinde olmayan bir davranış olarak görüyoruz."

Olayı, tek parti zihniyeti ve ideolojik devlet yapısının bir kalıntısı olarak gördüklerini kaydeden Yıldız, "Türkiye demokratik bir açılıma gelmiş, küreselleşen dünyada yerini almış. Ancak maalesef Diyanet'in, küreselleşmeye, açılıma ayak uyduramadığını düşünüyorum. Diyanet sorumluluğu başkasına atsa bile, cami deyince akla Diyanet gelir. Diyanet burada müdahil olmalıydı. Bir daha böyle garip bir olaya sebebiyet verilmemesi gerekir."

Diyanet ise yaptığı açıklamada konunun kendileriyle alakalı olmadığını belirtmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?