banner39

Diyanet'ten 'Sanal Fetva' hizmeti

Diyanet İşleri Başkanlığı, 'sanal fetva' hizmeti vermeye başladı. Diyanet, 'sanal fetva' hizmetini diğer dillerde de yapmayı planlıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Diyanet'ten 'Sanal Fetva' hizmeti

İnternette www.diyanet.gov.tr adresini ziyaret eden vatandaşlar, dini konularda on-line soru sorabilecek, cevaplar kişilerin elektronik posta adresine gönderilecek.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, internet kullanıcılarına ulaşmak ve gelişen teknolojiden yararlanmak için 'sanal fetva' hizmetini başlattıklarını söyledi.
   
Sistemde çeşitli konularda formüle edilmiş sorularla cevaplar bulunduğunu,
bunların anında ekrana geleceğini anlatan Yeprem, ilave bilgi almak isteyen
vatandaşların, sorularını interaktif olarak yazıp gönderebileceğini ifade etti.

Konu üzerinde gerekli çalışma yapıldıktan sonra cevapların, hem soru sahibinin elektronik posta adresine gönderileceğini hem de sisteme gireceğini belirten Yeprem, ''Vatandaşların sorduğu her soru, sisteme bir katkı olacak'' dedi.

Yeprem, bu sistemi, dini sorulara Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri ve kurulda raportör olarak görev yapan uzmanlarca verilen cevaplarda standardizasyonu sağlamak amacıyla kurduklarını vurgulayarak, ''Bu, tüm dünyaya açık bir sistem. Şu anda Türkçe hizmet veriyoruz. Sistemi geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. İlerde bir Batı dili ile Arapça hizmet vermeyi de düşünüyoruz'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?