banner39

Diyanet'ten Sav'a tepki: İradeye ipotek olmaz

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy, "Hac'da kimsenin iradesine ipotek konulamaz" dedi.

Arşiv 29.05.2008, 17:04 29.05.2008, 17:08
Diyanet'ten Sav'a tepki: İradeye ipotek olmaz


Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy, hac vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşlarda hiç hacca gitmemiş olma şartı dışında herhangi bir kural aramadıklarını söyledi.

"Hac, irade ve ibadet meselesidir" diyen Ersoy; hacca genç ve sağlıklı gidilmesini önerdiklerini ama kimsenin iradesine de ipotek koymadıklarını belirterek, "Tekerlekli sandalye ile koltuk değnekleri ile hacca gidenler var" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy, CİHAN'a açıklamalarda bulundu. Ersoy, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, hacca gitmek isteyen 80 yaşındaki Mustafa Ünal'a sarf ettiği sözlere cevap niteliğinde açıklama yapmadığını, hac ile ilgili genel uygulamalardan bahsettiğinin altını çizdi.

Hacca gitme kriterlerini, Bakanlıklararası Hac Umre Kurulu'nun belirlediğini hatırlatan Ersoy, "Hacca gidecek vatandaşların iradesine ipotek koymuyoruz. Sadece bir tek kriterimiz var: Hayatlarında bir defa hac görevini yerine getirecek vatandaşlara olanak sağlamak açısından, mükerrer hacca gidenlere imkan verilmiyor" dedi.

Haccın uygulaması zor bir ibadet olduğunu söyleyen Ersoy, bu nedenle genç ve sağlıklı iken hacca gidilmesini tavsiye ettiklerini belirtti. Ersoy, "Ancak, bunları yazılı kurallar haline getirmedik. Ne ön kayıtlarda, ne kesin kayıtlarda vatandaşların yaşına, pozisyonuna, işine, fiziki durumuna bakılmıyor. Bu bir irade ve ibadet meselesidir. Suudi Arabistan'a gittiğimizde yada uğurlarken görüyoruz: tekerlekli sandalye ile gelen vatandaşlarımız var, koltuk değnekli vatandaşlarımız var" diye konuştu. Ersoy, diyaliz makinası giren bir vatandaşın bile hacca gitmek için ısrar ettiğini, sonunda hac vazifesini yerine getirerek döndüğünü aktardı.

Ersoy; yaşlı, engelli vatandaşların hacca giderken, kendilerine refakat edecek birinin bulunmasının şartı olduğunu da hatırlattı.

Ersoy, "Hac Allah'ın emri, İslam'ın beş temel esasından biridir. Günde 5 defa yöneldiği Kabe'yi, canı gönülden inandığı Hz. Muhammed'in yaşadığı mıntıkaları görmek herkesin arzusu ve hevesi. Bu arzu ve iradede olan insanlara biz, alt yapı imkanlarını, gidiş geliş imkanlarını, ev imkanlarını, verilecek yemekleri hazırlıyoruz. Bu ibadette hiç kimseye engel olma imkanımız da yok" şeklinde konuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?