banner15

'Diyarbakır Anadolu'nun İslam'a açılan kapısı'-FOTO

Diyanet İşleri Bakanı Bardakoğlu, Diyarbakır için "Anadolu'nun İslam'a açılan kapısı" dedi.

'Diyarbakır Anadolu'nun İslam'a açılan kapısı'-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyarbakır'ın Anadolu'nun İslam'a açılan kapısı olduğunu söyledi. Diyarbakır'da üç gün boyunca yetkililerle sorunları müzakere edecek olan Bardakoğlu, yarın da Ulu Cami'de cuma vaazı verecek.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, din görevlilerinin sorunlarını tespit ve müzakere etmek için Diyarbakır'a geldi. Bardakoğlu'na Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Abdurrahman Candan da eşlik etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı heyeti ilk olarak İl Müftülüğü'nü ziyaret etti. Heyet, aralarında ilçe müftülerinin de bulunduğu kalabalık bir grup tarafından karşılandı. İl Müftüsü Ali Melek'i makamında ziyaret eden Bardakoğlu, müftülük görevlileriyle bir saate yakın görüşme yaptı.


"DİYARBAKIR İSLAMIN ŞAHLI TARİHİNİ BARINDIRIYOR"

Bardakoğlu ve beraberindekiler daha sonra Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu makamında ziyaret etti. Mutlu, konuğunu kapıda karşıladı.

Diyarbakır'ın sahabe ve peygamberler şehri olduğuna dikkat çeken Vali Mutlu, din hizmetlerinde kalitenin artırılması için müftülükle koordineli ve başarılı çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu ise Diyarbakır'ın Anadolu'nun İslam'a açılan ilk kapısı olduğunu hatırlattı. Bu topraklar üzerinde ilk ezanın Diyarbakır'dan Anadolu insanın yüreğine aktığını ifade eden Bardakoğlu, şöyle konuştu: "Anadolu ilk kez Diyarbakır'dan başlayarak Müslümanlaştı. İlk ezan bu topraklar üzerinden insanların yüreğine aktı. Diyarbakır güçlü bir kültür, tarih ve ilim mirasına sahip. Ayrıca İslam'ın şanlı tarihini barındıran bir şehrimiz. Diyarbakır'ı bu güzelliklerle biliyoruz. İnsanı da özellikleriyle itibarıyla müstesnadır. Biz de bu insanlara layık olacak kaliteli hizmetleri sunmak için çabalıyoruz ve çabamıza devam edeceğiz."

Diyarbakır'da kaliteli din hizmetlerini sunmak için din görevlilerinin geceli-gündüzlü çalıştığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "En son 3 yıl önce Diyarbakır'a gelmiştim. O zaman Anadolu'nun her yerine götürdüğümüz din hizmetlerinin Diyarbakır'da eksik olduğunu gördük. Aradan geçen zamanda Allah razı olsun Müftümüz Ali Melek Bey'in gayretleriyle hedeflediğimiz seviyeye geldik. Arkadaşlarımız güzel işler yapmışlar." sözlerini kaydetti.

Görüşmenin ardından Bardakoğlu, Vali Mutlu'ya Diyanet İşleri Yayınları'ndan Kur'an-ı Kerim Meali'nin bulunduğu bir paket kitap verdi. Mutlu da konuğuna Diyarbakırlı çocukların yaptığı ebru tablosunu hediye etti.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun Diyarbakır programı üç gün sürecek. Yarın Ulu Cami'de cuma vaazı verecek Başkan, cumartesi günü de kanaat önderleri, emekli din görevlileri ve alimlerle bir araya gelecek. Toplantıda din görevlileri ve dinle alakalı toplumsal sorunların müzakere edileceği kaydedildi.

 

Diyarbakır'daki İslam eserleri için tıklayınız...

camii.20100204174521.jpg

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 07:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48