banner15

Diyarbakır bombacısı: Pişman değilim

7 kişinin ölümüne neden olan bombacı duruşmada, "Pişman değilim" dedi.

Diyarbakır bombacısı: Pişman değilim


Diyarbakır'da 3 Ocak günü meydana gelen bombalı saldırının faili olarak yargılanan Erdal Polat pişman olmadığını söyledi.

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanması devam eden Polat, neden olduğu patlama hakkında sorulan soru üzerinde pişman olmadığını söyledi.

Duruşmada tutuklu sanıklar Erdal Polat, tutuklu yakınları Zeki Polat, Mehdi Polat, İrfan Polat, Murat Polat, Fuat Polat, Meryem Polat, Mencile Polat, Ayhan Turgut, Celal Çelik, Fırat Altan ve tutuksuz Leyla Polat hazır bulundu.

İddianameni okunmasından sonra savunmaları alınan sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Bombacının amcasının oğlu Mehdi Polat, "Bunu yapan hangi terör örgütü olursa olsun kınıyorum. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Erdal benim evime geldiğinde kendisine tepki gösterdim ve ona 'Ben AKP üyesiyim, sizin fikirlerinizi benimsemiyorum' dedim. Olay günü eve geldiğinde televizyon açıktı olayları izleyince eşimle birlikte küfredip Allah belalarını versin dedik. O da hiçbir şey demeden evden ayrılıp gitti, zaten ben evime gelmesinden rahatsızdım" dedi.

Sanık İrfan Polat, "Benim terör örgütüne hiçbir zaman sempatim olmadı, Erdal'ı en son 10 yıl önce görmüştüm, olayla hiçbir ilgim yok" dedi.

BOMBACININ AĞABEYİ: OLAYI NEFRETLE KINIYORUM

Bombacının ağabeyi Murat Polat ise, "Bu olayı bütün kin ve nefretimle kınıyorum. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Benim akrabam Tekin Polat kırsalda bir çatışmada ölünce bölücülüğün ne kadar tehlikeli olduğunu anladım. Ben devletime, milletime bağlıyım, kardeşim inatçı bir kişilikti onu aile olarak düzenli bir yaşama çekemedik. Kendisi 6 yıldan beri kayıptı. Haber alamıyorduk. Evime gelip kapımı çalınca ben şok oldum. Onu kardeşim olarak içeri aldım, terör örgütü mensubu olduğu için değil. İçeri girdiğinde robotlaşmıştı. Ailemizin neden mücadele etmediğinden söz ediyordu. Olay günü benim evime geldiğinde saldırıyı televizyondan birlikte izledik. Ancak hiçbir şüpheli hareketi yoktu" dedi.

"PİŞMAN DEĞİLİM"

Bombacı terörist Erdal Polat ise savunmasında, olayda yaşamını yitiren sivillerin ailelerine başsağlığı diledi. Polat, "Bunu söylerken olayın faili olarak konuşmuyorum. Herkes beni olayın faili biliyor, ancak ben sadece olayda kullanılan aracı satın alıp diğer şahıslara teslim ettim" dedi. Mahkeme başkanının "Olayda yaralanan askerlere neden geçmiş olsun demiyorsun, sivilleri neden ayırıyorsun" sorusuna Polat, "Çünkü düşmanız olduğumuz için, bu sisteme karşı mücadele ettiğim için. Onlar da beni vurdukları zaman geçmiş olsun demezler. Ben tarafım, asker ise benim düşmanımdır. Bu olay benim inisiyatifimle olmadı. Evet ben PKK'lıyım. Şehirde ve kırsalda uzun süre kaldım. Akrabalarımın evine gittiğim doğrudur, ancak beni ihbar edebileceklerini düşündüğüm için sürekli kendilerini tehdit ettim" dedi.

Mahkeme başkanının, "Peki Diyarbakır'daki faaliyetlerin nelerdi" sorusuna Polat, "Bu konuda size bilgi vermek zorunda değilim. Ben o aracı satın aldığım için yakalandım, bunun farkındaydım. Evde çatışabilirdim. Bulunduğum evde bir aile olduğu için yapmadım. Ancak ben olayın faili olsaydım onlar beni sağ alamazdı. Gözümü kırpmadan kendimi imha ederdim. Ben olayda kullanılan bombayı hiç görmedim, aracı satın alıp ilişkide olduğum kişilere verdim. Olayda uzaktan kumandalı bomba kullanmadım, bir tanık çıksın beni teşhis etsin, ben şimdi üstlenirim, paradaki parmak izine bir itirazım yok, zaten aracı ben satın aldım. Bana emniyette psikolojik baskı uygulandı. Olay yerini ise, ilk kez savcıyla birlikte tatbikat yapmaya giderken gördüm. Polis, uydudan görüntü alındığını, güvenlik kameraları olduğunu ve cep telefonlarından izlemeyle benim yaptığımı söylüyordu, eğer teknoloji bu denli gelişmiş ise o zaman bu olay açığa çıkarılsın" diye konuştu.

Mahkeme başkanının Huzurevleri Polis Karakolu'na yönelik yapılan bombalı saldırıyla ilgili sorusuna ise Polat, "Bak onu sen yaptın diyebilirsin" deyince mahkeme başkanı sinirlenerek, "Ben değil, sen kabul edeceksin. Bana sorarsan ben diğer olayı da senin yaptığını söylerim" dedi. Polat, "Ben Huzurevleri olayını evet yaptım. Ancak 3 Ocak'taki saldırıyla kesinlikle ilgim yok. Kürdistan'da çatışmalı bir ortam var. Buradan uçaklar kalkıp gidip orada sivil köyleri bombalıyor. Yakalandığımda insan görülmediğim için bu konuyla ilgili daha ayrıntılı konuşmak istemiyorum" dedi.

5 TAHLİYE

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından tutuklu sanıklar İrfan, Fuat ve Meryem Polat ile Fırat Altan ve Celal Çelik'in tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, aralarında Erdal Polat'ın da bulunduğu diğer sanıklar Zeki, Murat, Mencile ve Mehdi Polat ile Ayhan Turgut'un tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35