Diyarbakır fethinin 1371'nci yıldönümü kutlandı-FOTO

Hz. Ömer'in komutanlarından İyaz bin Ganem tarafından fethedilen Diyarbakır'da kutlamalar vardı.

Diyarbakır fethinin 1371'nci yıldönümü kutlandı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır fethinin 1371'inci yıldönümü münasebetiyle Sahabe Der tarafından düzenlenen "Diyarbakır'ın Fethi ve Sahabe Kiramı Anma ve Anlama" etkinliğine Diyarbakırlılar yoğun ilgi gösterdi. 

İLKHA'dan M. Salih Keskin'in haberine göre Sur ilçesinde faaliyet yürüten Sahabe Der (Sahabe Kültürünü Yayma, Yaşatma, Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği), Diyarbakır fethinin 1371’inci yıldönümü nedeniyle Hz. Süleyman Camii bitişiğinde “Diyarbakır’ın Fethi ve Sahabe Kiramı Anma ve Anlama” adıyla açık hava etkinliği düzenledi.

diyarbakir.20100528185359.jpg

Saat: 16.30’da başlayan program Molla Mehdi’nin Kur’an- Kerim okumasıyla başladı. İlahilerde devam eden programda Muzaffer Karavil günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Karavil, “Bizler Sahabe’yi tanımadan, onların fetihlerini de anlayamayız” dedi. Cehaletin kol gezdiği bir toplumda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) dünyaya geldiğini dile getiren Karavil, “Bugün burada yad ettiklerimiz, o güzide Ashap, onunla yıllarca savaşmışlar. Halit Bin Velid yıllarca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ile savaşmış, ama Peygamber Efendimiz öyle bir fetih gerçekleştirdi ki, gönülleri fetih etti. Şimdi onun ile savaşanları yad ediyoruz, rahmetle anıyoruz. Ashabın bu kadar önemli olmalarının sebebi, öğretmenlerinin Hz. Muhammed (s.a.v) olmasıdır.” dedi.

diyarbakir-2.jpg

Sahabelerin İslam davası için Medine’den Diyarbakır’a geldiklerini ve sahabelerin gayretleriyle bölgenin İslam ile şereflendiğini ifade eden Karavil, “O’nun için onların davalarına sahip çıkarak, gönülleri fetih etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Program daha sonra okunan ilahiler ve dua ile son buldu.

diyarbakir-3.jpg


Peygamberimizin (sav) vefatının 7. yılının (639) sonunda, 2. Halife Hz. Ömer döneminde İyaz bin Ganem komutasında 8 bin kişilik İslam ordusu Diyarbakır’ı fethederek İslam beldeleri arasına katmıştır.

Şehirde tebliğ ve irşad için kalan 541 sahabeden birçoğu Bin Bekir aşiretinden olduğu için Amed, şehri Diyarebekir olarak isimlendirilmiş.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 08:20
banner53
YORUM EKLE

banner39