banner15

Diyarbakır Müftülüğü'nden kanaat önderleri açılımı

Müftülük, kanaat önderlerini kentin sorunlarının çözümüne ortak etmek için uygulama başlattı.

Diyarbakır Müftülüğü'nden kanaat önderleri açılımı

 

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi 

Diyarbakır Müftülüğü, cami derslerinden sonra yeni bir hizmeti daha hayata geçirdi. Müftülük, Diyarbakırlı ya da şehirde ikamet eden emekli vaiz, müftü ve kanaat önderleriyle halkın sorunları konusunda toplantılar yapmaya başladı. Şehirdeki 30'a yakın kanaat önderiyle görüşen Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, "Amacımız hizmet alanını genişletmektir." dedi. 

Halktan gelen sorulara daha sağlıklı cevap verebilmek için camilerde programlara katılacak olan şehrin önde gelen alimleri, Diyanet'teki ilk toplantılarını yaptı. Diyarbakır ve ilçelerinde ikamet eden kanaat önderlerini müftülüğe davet eden Ali Melek, istişarelerde bulundu.

Vaaz ve irşat programlarının devam ettiğini anlatan Müftü Melek, Diyarbakırlı hocalardan vaaz konusunda faydalandıklarını kaydetti. Melek, "Halkayı biraz daha genişletmek, müftülüğün hizmet alanını büyütmek için gayret gösteriyoruz. İlmi dirayeti olan hocalarımız, emekli imamlarımız, emekli müftü ve vaizlerimizle daha sık sık görüşme kararı aldık. Diyarbakır halkına dini açıdan en güzel hizmeti vermeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Vatandaşların dini konularda yönelttiği sorulara ortak bir cevap vereceklerini belirten Melek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı vatandaşlarımızın, ilmihalin dışındaki konularda soruları oluyor. Bunlara ortak çözüm geliştirmek, soruları kendi aramızda müzakere etmek ve daha sağlıklı bir cevap oluşturmak maksadıyla böyle bir düşüncemiz gelişti. Toplantılar yapmaya başladık. Orada karar aldık. 3 ayda bir, biraya geleceğiz. Bize intikal etmiş sorulara cevap vereceğiz. Ayrıca, vatandaşların müftülükten beklentileri gibi sorulara cevap vereceğiz. Müftülükte vaaz irşat kurulumuz var. Ayrıca, kurulumuzda da bunları değerlendirip daha sağlıklı ve doğru bilgilere ulaştırmak suretiyle bu hizmeti başlattık."

Diyarbakır halkının kendilerine sürekli soru sorduğunu anlatan Melek, problemlerin bazen kişisel bazen de toplumsal olduğunu kaydetti. Fetva kurulunun bu alanda büyük gayretle çalıştığını vurgulayan Melek, kanaat önderleriyle daha çok toplumu ilgilendiren soruları ele almaya çalışacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48