banner39

Diyarbakır savaş alanına döndü

Nevruz gösterileri olaylarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da yapılan basın açıklaması sonrası olaylar çıktı.

Arşiv 26.03.2008, 18:59 27.03.2008, 13:20
Diyarbakır savaş alanına döndü


Diyarbakır'da DTP'nin basın açıklamasında olaylar çıktı. DTP'lilerin taşlı saldırısına uğrayan polis uyarı ateşi açtı, göstericileri copladı.

Nevruz olayları Diyarbakır'a sıçradı. İzinsiz Nevruz kutlamaları sırasında Hakkari, Yüksekova, Siirt ve Van'da çıkan olayları protesto etmek için, Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde yapılan basın açıklaması sonrası olaylar çıktı.

Yürüyüş yapıp yasadışı slogan atan göstericiler polisi taş yağmuruna tuttu. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralanırken olaylara karışan 8 kişi gözaltına alındı. Polis göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açarken, kente tansiyon yükseldiği gözlendi.

Nevruz kutlamaları sırasında Doğu ve Güneydoğunun bazı illerinde çıkan olayları protesto etmek için Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde Özgür Yurttaş Derneği tarafında Bağlar 5 Nisan Mahallesinde basın açıklaması yapıldı.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un da katıldığı açıklama sonrası Emek Caddesi üzerine yürüyüşe geçen yaklaşık bin 500 kişi yasadışı slogan atıp ara sokaklarda polisi taş yağmuruna tuttu. Çevvik Kuvvet ekipleri göstericilere copla müdahale ederken, polis panzerleri kendilerine tak atan yüzleri maskeli çocuklara tazyikli su ile müdahale etti. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralanırken polis olaylara karışan 8 kişiyi gözaltına aldı.

Polis göstericileri dağıtmak için zaman zaman havaya uyarı ateşi açtı. Eylemlerini küçük çaplı gruplar halinde sürdüren küçük yaştaki çocukları yakalamak için olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Tansiyonun tırmandığı kente Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 3 Nisan tarihine kadar arama izni çıkardı.

Basın açıklaması öncesi DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve İl Başkanı Necdet Atalay olay çıkmayacağına dair emniyet güçlerine söz vermesi dikkat çekti.


Yorumlar (1)
vuslat sevdası 15 yıl önce
biz kürdüz ama müslüman kürdüz müslüman olarakta allah ın huzuruna cıkacagız
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?