banner39

Diyarbakır, tarihinin en sakin Nevruzu'nu yaşadı

Uzun yıllardır Diyarbakır'da Nevruz günlerinde yaşanan çatışmalar ve çıkan olaylar bu yıl yaşanmadı.

Arşiv 22.03.2010, 13:47 22.03.2010, 13:49
Diyarbakır, tarihinin en sakin Nevruzu'nu yaşadı

Diyarbakır'da dün yüz binlerin katıldığı Nevruz kutlamalarında polisin duyarlı davranması sayesinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Sağduyu içerisinde geçen Nevruz'da uzun yıllardan bu yana ilk kez hiç kimse gözaltına alınmadı.
2010 kutlaması 'sıfır gözaltılı Nevruz' olarak tarihe geçti.

Türkiye genelinde büyük coşkuyla kutlanan bahar bayramı Nevruz, bu yıl sağduyu içerisinde geçti. Doğu ve Güneydoğu'da 17 Mart'tan itibaren başlayan kutlamalarda üzüncü bir durum olmadı. Bölge genelinde adına yakışır şekilde bayram havasında kutlanan Nevruz'un finali dün Diyarbakır'da yapıldı. Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'nda yapılan kutlamalara yüz binlerce kişi katıldı. Başta provokasyonlar olmak üzere herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için polis önemli tedbirler aldı. Güvenlik önlemlerinde hassasiyet gözeten polisin tutumu da üzücü bir durumun yaşanmamasına katkı yaptı. Geçen yıllarda onlarca kişi yapılan yasadışı gösteriler nedeniyle gözaltına alınıyordu. Polis kayıtlarına göre, bu yıl kez hiç kimse gözaltına alınmadan kutlamalar sona erdi. Böylece 2010 Nevruz kutlamaları 'sıfır gözaltı' ile tarihe geçti.

Diğer tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, rutin olarak Nevruz kutlamaları hakkında inceleme başlattı. Emniyet Müdürlüğü'nde kutlamaların görüntü kayıtları incelemeye alındı. Kutlamalardaki konuşmalar da incelenirken Kürtçe yapılan konuşmalar, Türkçeye çevirilecek. Konuşmalarda ve görüntülerde herhangi bir suç unsuru tespit edilirse, savcılık soruşturma başlatabilecek.

Kaynak: Cihan
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?