Diyarbakır'da 3 gün yas var

Diyarbakır Demokrasi Platformu, bombalama olayının ardından, üç günlük yas ilan etti.

Diyarbakır'da 3 gün yas var

Diyarbakır Demokrasi Platformu, 10 kişinin hayatını kaybettiği bombalama olayının ardından şehirde 3 günlük yas ilan etti. Koşuyolu Parkı önündeki İnsan Hakları Anıtı’na gelerek buraya karanfil bırakan Diyarbakır Demokrasi Platformu üyeleri şehirde üç günlük yas ilan etti. Yakasına siyah ve beyaz kurdele takan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, olayın üstünün örtülmemesi ve aydınlatılması çağrısında bulundu. Baydemir, “Bizler bugün burada bütün kuruluşlarımızla birlikte failleri lanetliyoruz. Halkımızın beklentisi olayın üzerinin örtülmemesi ve faillerin gizlenmemesidir” dedi. Siyah kurdelenin olayı lanetlemek, beyaz kurdelenin barış isteğini göstermek amacı taşıdığını söyleyen Baydemir, halkın vicdanında faillerin kınandığını sözlerine ekledi.

ÇOCUKLARI İLE BİRLİKTE ÖLDÜ

Diyarbakır'daki patlama da ölen 6 kişinin cesedi yakınları tarafından teşhis edilince yürek yakan bir gerçekte ortaya çıktı. Saldırıda bir annenin 4 çocuğuyla öldüğü anlaşıldı. Edinilen bilgiye göre, dün akşam Bağlar beldesi Koşuyolu Parkı yakınlarında meydana gelen patlamada ölen 6 kişinin daha kimliği belirlendi. Patlamada ölenler arasında bir anne, 4 çocuğu ve kız kardeşinin de olduğu belirlendi. Yakınları tarafından teşhis edilen Faide Demir, 3 ile 13 yaş arasında değişen çocukları Mizgin, Dilan, Şilan ve Zilan Demir ile Faide Demir'in kız kardeşi Emine Yetişecek'in cenazeleri, Diyarbakır Devlet Hastanesi Morgu'nda yakınları tarafından teşhis edildi. Ölenlerin Kürtçe ağıtlar yakan yakınları, cenazeleri defnedilmek üzere ambulansla Diyarbakır'ın Silvan ilçesine götürdü. Saliha Algül, ölen Faide Demir'in yengesi olduğunu, kardeşi Mehmet Demir'in ise çalışmak amacıyla Ankara'da bulunduğunu söyledi.

'KARDEŞİMİN OCAĞI SÖNDÜ'

Faide Demir'in çocuklarını parka götürdüğünü, döndüklerinde patlamanın olduğunu ifade eden Algül, ''Kardeşimin ocağı söndü, evi yıkıldı'' dedi. Bu arada olayla hayatını kaybeden Rojhilat Aslan'ın cenazesi, yakınlarınca Bağlar beldesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda defnedildi. Böylece patlamada ölen 7 kişinin kimliği belirlendi. 2'si Dicle Üniversitesi biri de Devlet Hastanesi Morgu'ndaki toplam 3 cesedin kimliğinin belirlenmesi çalışmaları sürüyor.

 

Kaynak: AA ve ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39