Diyarbakır'da kaliteli petrol bulundu

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 28 gravite kalitesinde petrol bulunduğu öğrenildi.

Diyarbakır'da kaliteli petrol bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi  

Diyarbakır'ın Ergani ilçesi yakınlarındaki Güney Kırtepe-7 kuyusunda 28 graviteli petrol bulundu. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü ekiplerince yaklaşık 35 gün önce Ergani ilçesi yakınlarında sondaj çalışmalarına başlanan Güney Kırtepe-7 kuyusunda bin 405 metrede petrol bulundu. 

TPAO yetkilileri, Güney Kırtepe-7 kuyusunda beklenen sonuca ulaştıklarını belirterek, ''Sondaj ekibi kuyuyu üretime devretti. Bölge şartlarına göre en iyi petrol kalitesi olan 28 graviteli petrole ulaşmamız sevindiricidir. Günlük üretim kuyuya kurulacak pompanın çalışmasından sonra belli olacak'' dediler.

GRAVİTE: 

Dünyada üretilen petrolün siniflandirilmasinda dikkate alinan en önemli faktörler petrolün özgül agirligi (spesifik gravite), akmazligi (viskozite) ve içerdigi kükürt miktari gibi özellikleridir. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafindan çikarilan ve özgül agirliga bagli API gravite tanimi, bütün dünyada petrolün siniflandirilmasi için genel kabul görmüstür. Gravite, uluslar arasi bir birim olup genelde 10 ile 48 arasinda degismektedir.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39