banner39

Diyarbakır'da LYS için toplu dua

Diyarbakır'da, Lisans Yerleştirme Sınavı'na girecek adaylar için "Dua'da Buluşalım" etkinliği düzenlendi.

Arşiv 18.06.2010, 23:50 19.06.2010, 08:55
Diyarbakır'da LYS için toplu dua


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da Müftülük, Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek adaylara manevi destek sağlamak ve sınav stresini azaltmalarına katkı sunmak amacıyla, "Dua'da Buluşalım" etkinliği düzenledi.

Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de düzenlenen etkinlikte konuşan Müftü Ali Melek, duanın insanlarla yüce Allah arasında adeta bir köprü olduğunu söyledi.

Öğrencilerin sınav öncesinde elinden gelen tüm çabayı yerine getirmesinin fiili dua olduğunu anlatan Melek, "Sözlü duadan önce önce fiili duanın yerine getirilmesi gerekiyor. Öğrencinin iyi ders çalıştıktan sonra sözlü duayı yapması gerekiyor" dedi.

ulucamii-dua.jpg

Geçmiş yıllarda bu tür sınavlar öncesi yatır ve türbelere kalem, silgi sürme gibi bir takım davranışların olduğuna değinen Melek, "Yatır ve türbelere bir takım isteklerle bir şeyler yapıştırmak dinimize uygun değildir. Bunlar dinimizle bağdaşmıyor. 21. yüzyılda aklın ve mantığın almayacağı bir takım yanlış inanışların revaç bulmamasını arzuluyoruz. Doğru olanı gerçekleştirmeliyiz. Yapılanın akla, mantığa ve dine uygun olan şeyler olmasına özen gösteriyoruz. Bizlerin görevi budur. Bu etkinlikle yanlış inanışların önünü kesmek istedik" diye konuştu.

ulucamii-dua1.jpg

Konuşmaların ardından, adaylara Kur'an-ı Kerim tilaveti, ney ve tasavvuf musikisi dinletisi sunuldu.

Etkinlik, sınava girecek adayların toplu dua etmesiyle son buldu.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?