banner15

Diyarbakır'da ölü sayısı 11'e çıktı

Diyarbakır'da dün gece saatlerinde düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 11'e yükseldi.

Diyarbakır'da ölü sayısı 11'e çıktı

Diyarbakır'da dün gece saatlerinde düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 11'e yükseldi. Koşuyolu Caddesi'nde dün gece meydana gelen saldırıda yaralanan 3 kişi bu sabah hayatını kaybetti. Böylece olayda ölenlerin sayısı 7'si çocuk olmak üzere 11'e yükseldi. Patlama sonrasında ölen bir kişinin kimliği Rojhilat Aslan olarak belirlendi. Diğer 10 kişinin kimliklerinin belirlenmesine çalışılıyor.  Yetkililer cesetlerin patlama nedeniyle parçalandığı ve tanınmayacak durumda olduğunu belirterek,  bu nedenle kimlik belirleme çalışmalarının güçlükle yapılabildiğini ifade etti.

Bu arada saldırıda yaralananlardan 12'si taburcu edildi, 6'sının ise tedavisi sürüyor. Diyarbakır Valiliği, patlamanın el yapımı ve termos içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzeneğin taşınması sırasında gerçekleştiğini açıkladı. Saldırının meydana geldiği cadde temizleme işleminin bitmesinin ardından tekrar trafiğe açıldı, olay yerindeki incelemeler sürüyor.

Olaya tepkiler
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:
Başbakan Erdoğan da il başkanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, saldırıyı değerlendirdi.
 
Erdoğan, "Diyarbakır'daki terör olayı neticesinde maalesef yine terörizmin kurbanı yavrular olmuştur. Bu nedenle üzüntümüz büyüktür" dedi.
 
Olayın yavaş yavaş netliğe kavuştuğunu belirten Erdoğan, "olay tamamiyle netliğe kavuştuktan sonra valimiz ve İçişleri Bakanı'mız konuyla ilgili açıklama yapacak" diye konuştu.
 
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu:
Bakan Aksu, 'Diyarbakır'daki hain saldırıyı gerçekleştiren mihrakların çirkin emellerine asla ulaşamayacaklarını' belirtti. Aksu, ''bu saldırılar sağduyulu vatandaşlarımızı ve güvenlik kuvvetlerimizi asla yıldıramayacaktır'' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir:
Başkan Baydemir de olayın ardından ilk kez konuştu. Büyük bir zorluk yaşadıklarını belirten Baydemir, ''açıkça siviller hedeflenmiş, barış istenci barış talebi sabote edilmek istenmiş, bu çok açıktır'' dedi.
 
Barış çağrısı yapmak için Ankara'ya gittiğini ve Demokratik Toplum Partisi genel başkanlarıyla birlikte ateşkes çağrısında bulunduklarını söyleyen Baydemir, ''tek bir insanımız yaşamını yitirmesin, ülkemiz ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirsin diye. Bütün sorunlarımızı diyalog yoluyla aşabilelim diye ve hemen akabinde GAP Belediyeler Birliğinin bir projesini takip için İstanbul'a geçtim. Aradan 24 saat geçmedi, bu hunharca saldırı olayı gerçekleşti'' ifadesini kullandı.
 
Baydemir patlamada hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine de başsağlığı diledi.
 
Olayın provokasyon olduğunun altını çizen Osman Baydemir, "olayın bir provokasyon olduğu, tekrar bizleri 1990'lı yıllara götürme istencinin başladığı açıktır. Esas bizlerin yapması gereken bu provokasyonu bu oyunu boşa çıkaracak bir duyguyu bir davranışı el birliği ile ortaya koymaktır'' diye konuştu.
 
Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Sezgin Tanrıkulu:
Diyarbakır Baro Başkanı ise terörist saldırıyı kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi. Tanrıkulu, terörist yöntemlerin, şiddet eylemlerinin, sorunların çözümünde yöntem olmadığı ve olmaması gerektiğini belirtti.
 
Tanrıkulu, "hükümete düşen görev, bu saldırının faillerini ve arkasındaki güçleri bir an evvel ortaya çıkarmak olmalıdır. Aksi halde, Türkiye'de devam eden saldırılar bir iç çatışma ortamına dönüşmesine hizmet edecektir'' şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek:
Özyürek, 'Diyarbakır'da küçücük çocukları ve masum insanları hedef alan hain saldırıyı gerçekleştirenleri nefretle lanetlediklerini' bildirdi.
 
Özyürek, "her geçen gün tırmanan terör olaylarının Diyarbakır merkezine kadar uzanması son derece kaygı vericidir. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin ve bu hainlere sivil halka saldırma dahil olmak üzere Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne saldırı emrini verenlerin hak ettikleri cezaya çarptırılacakları muhakkaktır'' dedi.

Patlama geride büyük hasar bıraktı
 
Olayın ardından patlamanın meyana geldiği caddede büyük maddi hasar meydana geldi. Çevrede bulunan çok sayıda iş yeri zarar gördü ve çevrede bulunan binaların camları kırıldı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri patlamanın olduğu caddeyi trafiğe kapatırken, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de caddedeki kan izleri ve cam kırıntılarını temizledi.

İHD'den kınama mesajı
 
Bu arada İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır'da meydana gelen saldırıyı kınadı. İHD tarafından yapılan yazılı açıklamada, patlamanın araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu yerde meydana geldiği belirtildi.
 
Açıklamada, ''sivil halka yönelik bu vahşi eylemle toplumsal kaygı, korku ve kaos yaratma, temel amaçlardan biri olmuştur. Patlama 7'si çocuk olmak üzere 10 sivil yurttaşımızın ölümüne, en az 17 yurttaşımızın yaralanmasına yol açmıştır. Kim tarafından ve hangi amaçla yapılmış olursa olsun başta yaşam hakkını hedef alan bu saldırıyı kınıyoruz'' denildi.

 

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48