Diyarbakır'da ortam hâlâ gergin

Saldırının ardından Diyarbakır'da ortam hâlâ gergin. Mahir Kaynak, "Saldırı PKK'nın işi değil" dedi.

Diyarbakır'da ortam hâlâ gergin

Diyarbakır'da, patlamanın olduğu bölgede dün kalabalık bir grup gösteri yaptı. Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup polisi taşladı. Gösteriler yer yer ara sokaklarda devam etti. Göstericiler, Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in olay yerini ziyareti sırasında toplandı. Türk, burada yaptığı açıklamada, patlamada ölenleri anmak için geldiklerini belirterek, sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın, barışa atılan bombalar ve kurşunlar olduğunu söyledi.
 
Bu tür olayların barışı istemeyenlerin ortaya koyduğu bir oyun olduğunu belirten Türk, ''biz her zaman barışta ısrarlı olacağız. Hükümete sesleniyorum: Katilleri ortaya çıkarın. Hükümet çok sessiz kalıyor. Sorunları bu şekilde kimle nasıl tartışacağız, konuşacağız. Parlamentonun kafası çok karışık, kimse hiçbir şey söylemiyor'' dedi.
 
Konuşmanın ardından grup, Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Polis, yürüyüşün izinsiz olduğunu belirterek, gruptan dağılmalarını istedi. Yeniden olay yerine doğru yürüyen gruptan bazı kişiler, polis aracına taş atarken, bazıları da polis aracını tekmeledi. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara kaçtı.
 
Mardinkapı, Melikahmet, Kuruçeşme ve Emek caddesinde de toplanarak yürüyüş yapmak isteyen gruplara polis müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan göstericilerin zaman zaman bir araya geldiği gözlendi. Kentte önceki gün yaşanan patlamanın olduğu bölgede, bugün sabah saatlerinde de protesto gösterileri oldu. Esnaf kepenk kapatırken, yakalarına siyah-beyaz kurdela takan belediye meclisi üyeleri olay yerine karanfil bıraktı.
 
Ölen onuncu kişi de çocuk çıktı
 
Diyarbakır'da 12 eylülde meydana gelen patlamada ölen onuncu kişinin kimliği de belirlendi. Daha önce 25 yaşlarında bir kişiye ait olduğu sanılan cesedin, 14 yaşında bir çocuk olduğu ortaya çıktı. Patlamanın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, polise üç gün boyunca sınırsız arama yetkisi verdi. Bağlar beldesindeki patlamada 7'si çocuk 10 kişi hayatını kaybetmişti. Patlamanın uzaktan kumandalı düzeneğin taşınması sırasında meydana geldiği açıklanmıştı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.
 
Yeni kınama mesajları
 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bolat, önceki gün Diyarbakır'da yaşanan bombalama olayını kınadı. Bolat, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının toplumsal huzuru ve istikrarı hedef aldığını kaydetti.  Atatürkçü Düşünce Derneği Diyarbakır Şubesi'nden yapılan açıklamada, ''terör, diğer yüzünü bu kez sivillere yönelik olarak üstelik haince ve kalleşçe uygulamıştır'' denildi. AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt da yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'da yaşanan barbarlığın, öncelikle hayatını kaybeden masum insanları sonra Diyarbakır'ı ve özellikle hükümeti hedef alan büyük bir provokasyon olduğunu öne sürdü.

Aksu Diyarbakır'da

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu dün bölgeye gitti. Diyarbakır Valisi Efkan Ala'yla görüşen Bakan Aksu, hastaneye giderek yaralıları da ziyaret etti. Aksu burada yaptığı açıklamada polise üç gün sınırsız arama yetkisi verildiği haberlerini yalanladı. Sağduyulu herkesin derin bir üzüntü içinde olduğunu belirten Abdülkadir Aksu, bu acının tüm milletin acısı olduğunu kaydetti. Aksu eylemcilerinin amacının Türkiye'deki mevcut birlik ve bütünlüğü, huzur ve güven ortamını bozmak ve herkesin tek güvencesi olan demokrasiye zarar vermek olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı "Bu tür terör eylemleriyle sosyal barışa ve ekonomik kalkınmaya darbe vurulmaya çalışılmaktadır. Yani sonuçta vatandaşlarımıza zarar verilmektedir" diye konuştu. Diyarbakır Valiliği dün Bağlar beldesindeki patlamanın 'termos içine yerleştirilen uzaktan kumandalı düzeneğin taşınırken yanlışlıkla patlaması sonucu' meydana geldiğini belirtmişti. Polis saldırganın da ölenler arasında olup olmadığını araştırıyor.

Dikkat çeken hususlar

DTP’li başkanların, “tabanın sesi ve talebi olarak” yaptıkları “ateşkes ve silâh bırakma” çağrısının hemen ardından gerçekleşen saldırının “provokasyon amaçlı” olduğu yönündeki değerlendirmeler öne çıkarken, saldırıyı, Akın Birdal’a yönelik suikast girişimiyle adını duyuran Türk İntikam Tugayının üstlenmesi ve saldırıda kullanılan bomba düzeneğinin Atabeyler çetesi operasyonunda ele geçirilen düzenekle aynı olması dikkat çekiyor.

Son günlerde gerginliği tırmandırmak isteyen güçler bu sefer Diyarbakır’da ortaya çıktı. 7’si çocuk 10 kişinin ölümü ve 16 kişinin yaralanmasına yol açan patlamaya geniş yer veren Türk basını, saldırının provokasyon olduğuna dikkati çekti. Patlamanın sorumlusunun PKK terör örgütü olduğu üzerinde durulurken, saldırıyı adını ilk defa İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Genel Başkanı Akın Birdal’a suikast düzenlemesiyle duyuran Türk İntikam Tugayı’nın (TİT) üstlenmesi kafaları karıştırdı.

Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, saldırıyı değerlendirdiği dünkü yazısında, saldırı haberini alır almaz “Kim yapmış” sorusunu bile sormadan “Allah belâlarını versin...” dediğini ifade etti. Saldırıyı gerçekleştirenerin provokasyon amacında olduğuna dikkati çeken Özkök, “...Hepsi bu ülkede kardeşi kardeşe, vatandaşı vatandaşa kırdırma peşinde koşan iğrenç, insanlıktan nasibini almamış, aşağılık, korkak insanlardır. Ve Türkiye, hepimiz bu aşağılık çetelerin meydan okumasına, aynı ortak duyguyla cevap vermeliyiz. Ortak tarihimizin en büyük provokasyonu ile karşı karşıyayız. Birileri, “bombanın” coğrafyasını bütün ülkeye yaymak istiyor. Belli ki ‘birileri’, batıdaki şehirlerde attığı bombalara, ülkenin güneydoğusunda gerekçe hazırlıyor. Birileri, vatandaşların bombalarla birbirine girmesini arzuluyor...” diye yazdı.

Mahir Kaynak: PKK'nın işi değil

Eski istihbaratçı, Star gazetesi yazarı Prof. Dr. Mahir Kaynak da saldırının ülkede tedirginlik ve güvensizliğe yol açarak, huzuru bozup, iktidarı yıpratma amacı taşıdığını belirterek, olayın sanıldığı gibi PKK eylemi olmadığına dikkat çekti. “Saldırılar huzurun bozulmasını ve hükümete güvenin sarsılmasını amaçlıyor” diyen Kaynak, eylemin Diyarbakır’da yapılmış olmasının failinin PKK olduğuna inandırma amaçlı olduğunu söyledi. Kaynak, “Şahsî kanaatim yabancı bir gizli servis tarafından yapıldı. Terör, belirli gurupları hedef aldığında sadece o guruplar tedirgin olur. Hedefi belirsiz saldırılar, ülke genelinde tedirginlik yaratır. Bu eylemin o amaçla yapıldığı anlaşılıyor” dedi.

Saldırı TİT üstlendi

Saldırının arkasında terör örgütü PKK’nın olduğu üzerinde duran Emniyet ve istihbarat yetkilileri saldırıda ölen Rojhilat Arslan’ın, 2001 yılında terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklıktan gözaltına alındığı belirledi. Bu arada Diyarbakır’daki patlayamayı adını ilk defa İHD Genel Başkanı Akın Birdal’a suikast düzenlemesiyle duyuran TİT’in üstlenmesi kafalarda soru işareti bıraktı. Örgütün Amerika’dan yayın yapan internet sitesinde, eylemin, Eruh’ta hayatını yitiren Er Ali Balıkçı anısına düzenlendiği öne sürüldü. TİT’in saldırıyı üstlenmesini mercek altına alan Diyarbakır Emniyeti, ilk bulgulara göre ‘TİT çıkışının’ hedef şaşırtma amaçlı olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Bağlar esnafı kepenk kapadı

Diyarbakır’ın Bağlar beldesinde meydana gelen patlamayı protesto etmek amacıyla bazı işyerleri kepenklerini açmadı. Büyükşehir ve alt kademe belediyeler de binalarına siyah-beyaz bez astı. Bağlar Beldesi Koşuyolu Parkı yakınlarında önceki gün meydana gelen ve 10 kişinin öldüğü patlama olayını protesto etmek amacıyla Bağlar beldesindeki bir çok işyeri kepenklerini açmadı. Bombalama olayını lânetlediklerini belirten esnaflar, saldırı olayının bir an önce aydınlatılmasını istedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve alt kademe belediyeler de hizmet binalarına siyah-beyaz bez astılar. Belediyeler ayrıca hizmet araçlarına da siyah-beyaz bez astı. Belediye çalışanları da siyahla yası, beyazla barışın temsil edildiği siyah-beyaz kurdeleleri yakalarına taktı. Belediyeler tarafından yapılan açıklamada, olayı kınamak ve protesto etmek amacıyla hizmet binalarına, hizmet araçlarına siyah-beyaz bez asıldığını ve çalışanların da yakalarına siyah-beyaz kurdele taktıklarını belirttiler. Açıklamalarda olayın üç gün devam edeceği bildirildi. Bu arada, olay yerinde toplanan grup, Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Ancak, burada polisin yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermemesi üzerine grup, yeniden olayın olduğu yere doğru yürüdü. Kısa yürüyüşten sonra gruptakilerden bazıları olay yerine karanfiller bırakıp mumlar yaktılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39