banner39

Diyarbakır'daki DTP il binası BDP'ye dönüştü

Kapatılan DTP'nin Diyarbakır il binasına BDP'nin tabelası asıldı.

Arşiv 15.12.2009, 12:49 15.12.2009, 12:49
Diyarbakır'daki DTP il binası BDP'ye dönüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi tarafından 'terörün odağı haline geldiği' gerekçesiyle kapatılmasından sonra Diyarbakır il binası Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) dönüştü. Bina girişindeki DTP yazısı sökülürken, yerine BDP levhası asıldı.

BDP, 2 Mayıs 2008 tarihinde kurulduktan sonra Diyarbakır'da da il teşkilatını kurmuştu. Parti, DTP il teşkilatına yakın bir apartman dairesinde bulunuyordu. DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına karar verilmesinin ardından DTP'ye ait müstakil bina BDP'ye verildi. Bina girişindeki DTP yazısı ve amblemi söküldü, yerine BDP ve amblemi yazıldı.

Öte yandan, bir buçuk yıldır çalışmalarını pasif bir şekilde sürdüren BDP, DTP'nin kapatılmasıyla aktif hale geldi. Parti organlarının yeniden yapılandırıldığı öğrenildi.

Mehmet Ali Aydın'ın Diyarbakır il başkanlığını yaptığı BDP'de yeni yönetim belirleniyor. Daha önce DTP'de görev alan birçok kişinin BDP'ye geçeceği dile getirildi. Partinin resmi işlemleriyle uğraşan İl Başkanı Aydın, çalışmalar hakkında daha sonra kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. BDP'de yeniden yapılanma çalışmalarının önümüzdeki hafta DTP eski milletvekili ve belediye başkanlarının geçişine kadar tamamlanacağı kaydedildi.


banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?