banner39

Doğalgaz, Azerileri ve Türkmenleri barıştırdı

12 yıldır dargın olan iki ülke Orta Asya doğalgaz hattı için biraraya geldi

Arşiv 19.05.2008, 18:06 19.05.2008, 19:13
Doğalgaz, Azerileri ve Türkmenleri barıştırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son 12 yıldan beri ilk Azerbaycan-Türkmen zirve görüşmesi Bakü'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in konutunda başladı. Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki ilişkiler 12 yıl önce Hazar Denizi'ndeki petrol ve doğal gazın paylaşılması konusundaki anlaşmazlık sebebiyle bozulmuştu.

Zirve görüşmesinde iki liderin enerji sektörü ve Hazar Denizi dahil geniş sahada ikili ilişkileri ele almaları bekleniyor. Görüşmeleri sadece Azerbaycan devlet haber ajansı AzerTAdzh'ın izlemesine izin verildi.

Itar-Tass'ın haberine göre, 12 yıldan sonra ilk kez Türkmenistan liderinin Azerbaycan'ı ziyaretinden önce Bakü, 1990'lı yılların başından kalan 44.8 milyon dolarlık borcunu Aşkabat'a ödedi.

İki liderin görüşmesi sonrasında tarafların devletlerarası belgeleri imzalanması ve basın toplantısı ile sonuçların açıklanması bekleniyor.

2001'de Türkmenistan Bakü'de büyükelçisini geri çağırdı. Büyükelçinin geri çağrılmasına resmi sebep olarak ise Türkmenistan'ın Azerbaycan büyükelçilik masraflarını karşılamakta zorluk çektiği gösterildi. Devlet Başkanı Saparmurat Nayazov'un Aralık 2006'da ölümüne kadar iki ülke arasındaki ilişkiler çok seyrek gitti. 2007 ilkbaharında,

İki ülke arasındaki ilişkiler Gurbankulu Berdumuhammedov'un iktidara gelmesi ile birlikte yeniden canlandı. İlham Aliyev'e bir mesaj göndererek politik diyalog başlatmak istediğiğini bildirdi.BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) zirvesinde iki lider ilk kez karşılaştı.

Bu yıl başında ikili komisyon ekonomik işbirliği çalışmasını başlattı. Nisan'da Türkmenistan Büyükelçiliği Azerbaycan'da tekrar açıldı. Şu anda, iki ülke arasındaki ilişkiler 30'dan fazla belge ile yeniden düzenlenmiş durumda.

Zirve görüşmelerinde Hazar ötesi gaz boru hattı projesinin üzerinde durulması bekleniyor. Trans Hazar projesi ABD ve Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor.

Gözlemciler zirve görüşmelerinde Bakü ve Aşkabat'ın proje hakkında anlaşmaya varabileceğine inanıyor. Anlaşma sağlandığında, Orta Asya'dan doğal gaz Azerbaycan üzerinden Avrupa'ya gidecek. Projenin bölgedeki durumu önemli ölçüde etkileyeceği düşünülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?