banner39

Doğalgaz indirimi sonunda geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgazda fiyat indirim oranını ay sonunda belirleyeceklerini söyledi

Arşiv 11.01.2009, 08:25 11.01.2009, 08:25
Doğalgaz indirimi sonunda geliyor


Güler, doğalgazda fiyat indirimini 2009 yılının ilk çeyreğinde yapacakları yönünde daha önce açıklamaları olduğunu belirterek, "Ekonominin gereğine göre indirim belirleyeceğiz. İndirip hesaplaması ay sonuna doğru yapılacak." dedi.

Bakan Güler, Sapanca İlçesi'ne doğalgaz verme törenine katılmak için geldiği Sakarya'da Vali Hüseyin Atak'ı makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Güler "Doğalgazda indirim ne zaman yapılacak ve oranı ne olacak?" şeklindeki soruya, ekonominin gereğine göre indirim yapacaklarını ve indirim oranının ay sonunda hesaplanacağını kaydetti.

Bir basın mensubunun "İran'da doğalgazı keserse Türkiye sıkıntıya girer mi? kaç gün yetecek gazımız var" sorusuna ise Bakan Güler şu karşılığı verdi: "Sıkıntıya girmeyiz. Çalışmalarımız bu yönde. Gerekli hazırlığı yaptık. Sorun yok. Depolarımız dolu. Ayrıca enerji terminallerine alımlarımız devam ediyor."

Bakan Güler, Avrupa'da büyük bir doğalgaz krizinin olduğunu söyledi. Bazı ülkelerde gaz kesintisi sebebiyle milli güvenlik kurullarının toplantılar yaptığına dikkat çeken Güler, "Olağanüstü hal ilan edilen ülkeler var. Türkiye'ye gelen doğalgazın 3'te 1'i kesilmiş durumda. Buna rağmen aldığımız önlemlerle çok iyi bir yönetim sergiliyoruz. Avrupa'da bu yönde çok büyük bir sıkıntı varken bizim sıkıntı yaşamamamız isabetli yatırımların bir ispatıdır. Bazı basın yayın organlarında çıkan elektrikle ilgili haberler çıktı. Elektrikte de sorun yok" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?