banner15

Doğalgaz Krizi Avrupa'yı Kaygılandırdı

Rusya'nın fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna'ya gaz pompalamayı durdurması Avrupa Birliği'ni endişelendirdi. AB, krize Avrupa'ya gaz akışını kesintiye uğratmayacak bir çözüm bulunmasını istedi.

Doğalgaz Krizi Avrupa'yı Kaygılandırdı

Rusya'nın fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna'ya gaz pompalamayı durdurması Avrupa Birliği'ni endişelendirdi. Rusya'nın Avrupa Birliği'ne ihraç ettiği gazın yüzde 80'i Ukrayna toprakları üzerindeki boru hatlarından birlik ülkelerine ulaşıyor.

Şimdiden Avusturya, Macaristan ve Polonya kendi paylarına düşen gaz miktarının, Moskova'nın bu kararının ardından düştüğünü söylüyor. Gaz ihraç eden Rus Gazprom şirketi, bu düşüşlerden Ukrayna'nın sorumlu olduğunu savundu. Şirketin sözcüsü Sergei Kuprianov, Ukrayna'nın Avrupa'ya gönderdikleri doğalgazı "çaldığını" ima etti. Ancak bu iddia, Kiev yönetimi tarafından yalanlandı.

Rusya'nın kararına tüm dünyadan da tepkiler yağmaya başladı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın bu kararının bölgede enerji sektöründe güvensizlik yaratacağını ve enerji kaynaklarının siyasi baskı aracı olarak kullanılması konusunda soru işaretleri uyandıracağını belirtti.

Fransa, Almanya, İtalya ve AB'nin dönem başkanlığını yeni devralan Avusturya; Rusya ve Ukrayna'ya Orta ve Batı Avrupa'ya gaz akışını garanti altına alacak bir çözüm bulmaları çağrısında bulundu.

Macaristan, Moskova'nın Ukrayna'ya gaz ithalini durdurma kararının ardından, Rusya'dan temin ettikleri gaz akışında yüzde 25 oranında düşüş görüldüğünü açıkladı. Polonya ve Slovakya da gaz ithalinde düşüşler görüldüğünü belirtti. Rusya, Ukrayna'nın dört kat fiyat artışını kabul etmemesi üzerine gaz akışını durdurmuştu.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya üç ay boyunca düşük fiyattan gaz sağlamaya devam etmeleri, ancak Nisan ayında fiyatı arttırmaları yönünde bir teklifte bulunmuş, Kiev bu teklifi reddetmişti.

Putin'in teklifine göre, Kiev anlaşmaya yanaşırsa bin metreküp gaz için Nisan ayına kadar 50 ABD Doları ödemeye devam edecekti. Ancak fiyat daha sonra 230 dolara çıkarılacaktı. Rusya'nın istediği artışı kabul etmeyen Ukrayna, Moskova'nın kendisini siyasi seçimleri nedeniyle cezalandırmaya çalıştığını öne sürüyor.

BBC'nin Moskova muhabiri, Rusya'nın Ukrayna'yı Avrupa Birliği ve NATO'ya yönelişinden ve Rusya'yla tarihi bağlarını koparmasından dolayı cezalandırmak için enerji kaynaklarını bir araç olarak kullandığını söylüyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48