banner39

Doğalgaz krizi nükleeri geri getirdi

Doğalgaz krizi nedeniyle zor günler geçiren Slovakya, AB'nin yasakladığı reaktörü hizmete soktu

Arşiv 12.01.2009, 08:20 12.01.2009, 11:11
Doğalgaz krizi nükleeri geri getirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğal krizi nedeniyle enerji dar boğazına giren Slovakya hükümeti, AB'nin iki yıl önce kapatma kararı aldığı Bohunice nükleer reaktörünü yeniden hizmete soktu.

Hükümetin hafta sonunda yaptığı olağanüstü toplantıda Bohunice reaktörünün V1 birimini yeniden hizmete sokma kararı aldığını doğrulayan Başbakan Robert Fico, "Bu kararımızla AB üyelik anlaşmasını ihlal ettiğimizi biliyoruz ancak, halkın ısınma ve aydınlanma ihtiyacını karşılayabilmek için buna mecburuz" dedi.

Ülkesinin doğal gaz krizi nedeniyle büyük enerji sıkıntısı çektiğini anlatan Başbakan Fico, "AB anlaşmasının ihlalinden doğan tüm sorumluluğu üstlendiğini" söyledi.

Ülkesinin doğal gaz rezervinin son kısmını elektrik üretimi için kullandığını ifade eden Fico, yeniden hizmete sokulan 440 megavatt gücündeki Bohunice reaktörünün ülkenin elektrik ihtiyacını yüzde yüzünü karşılayacağını kaydetti.

Hafta sonundan itibaren hizmete sokulan Bohunice reaktörünün ikinci blokunun yedi gün içinde yeniden elektrik üretebileceğini belirten Fico, "Rusya ve Ukrayna'dan doğal gaz akışı normale dönünceye kadar reaktörün açık kalacağını" bildirdi.

Eski Sovyetler Birliği yapısı olan Bohunice reaktörünün çevre kirliliğine neden olduğu ve Birliğin güvenlik normlarına uymadığı için iki yıl önce kapatıldığını anımsatan siyasi gözlemciler, "AB'nin Slovakya hakkında üyelik sözleşmesini ihlal etmekten işlem yapacağını" belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?