banner39

Doğalgaz OPEC'i için ilk adım atılacak

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) yedinci zirvesi, yarın Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılacak.

Arşiv 15.08.2007, 21:01 16.08.2007, 12:35
Doğalgaz OPEC'i için ilk adım atılacak

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) yedinci zirvesi, yarın Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılacak. Zirveye katılacak ŞİÖ üyesi Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın devlet başkanları Bişkek'e gitti.

Örgütün gözlemci ülkelerinin lider ve temsilcileri İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Moğolistan Devlet Başkanı Nambarın Enhbayar, Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Mahmud Kasuri ile Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Mrli Deora da Bişkek'e gitti.

Zirveye, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile Birleşmiş Genel Sekreteri Yardımcısı Linn Pasko konuk olarak katılacak.

Yarın sabah çalışmalarına başlayacak zirvede, hangi konuların ele alınacağı resmi olarak açıklanmazken, ŞİÖ Deklarasyonu ile yeni güvenlik kavramı ve çeşitli belgelerin onaylanması bekleniyor.

BLANK: ÖRGÜT ABD KARŞITI YAPIYA BÜRÜNDÜ

ABD Ordu-Savaş Koleji Stratejik Araştırmalar Profesörü Stephen Blank RFE-RL'ye yaptığı özel açıklamada Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) giderek daha fazla Amerika karşıtı bir yapıya büründüğünü söyledi.

Yarın başlayacak zirve ile ilgili açıklamalarda bulunan Blank, örgütün genişleme gündemi ve yeni işbirliği ve ortaklık anlaşmasının dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtti.

Blank, "Türkmenistan'ın tam üye olması için örgüt çaba sarf ediyor. Yarın yapılacak zirvede genişleme önemli gündem maddesi olacak. Gözlemci üyelerden İran başta olmak üzere Pakistan, Hindistan ve Moğolistan'ın tam üyeliği de gündemde olacak. Tam emin olmamakla birlikte bu genişlemenin gerçekleşeceğini bekliyorum." dedi. Rusya'nın doğalgaz konusunda OPEC tarzı bir oluşum için uzun zamandır çalıştığına değinen ABD'li uzman Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Bişkek zirvesinde bu konuda bir çatı oluşturabileceğine dikkat çekti.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Türkmenistan'ın örgüte tam üye olmasının Bişkek zirvesinin en önemli konusunu olduğunu belirten Blank, "Bu Türkmenistan'ın dış politikada yeni bir dönem başlatması anlamına gelir. Aşkabat'ın Türkmenbaşı döneminde sürdürdüğü 'tarafsızlık' politikasının değişeceği anlamına gelir. Türkmenistan Sovyet sonrası oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu'na bile tam üye değil." açıklamasını yaptı. Amerikalı uzman Aşkabat'ın daha etkin bir dış politika izleyeceğinin ilk işaretlerinin aslında Rusya ve Kazakistan'la yapılan enerji anlaşmalarında ortaya çıktığını savundu.

'DOĞALGAZ OPEC'İ YOLDA'

Putin'in Bişkek'te gerçekleşecek zirvede doğalgaz OPEC'i tarzı bir örgüt için somut adımlar atacağını belirten Blank, enerji devi Türkmenistan'ın örgüt üyeliğine alınma çabasının bununla ilgili olduğunu söyledi.

Bugün Kremlin'den yapılan açıklamalarda da yarın gerçekleşecek zirvede 'enerji klubu' olarak tanımlanacak yeni bir örgütün kurulmasının gündemde olduğu kaydedildi. Türkmen doğalgazına talip olan Çin'in de bu gelişmelerden memnun olduğu, Kırgızistan'ın da iki ülke arasında kurulacak boru hattına talip olduğu belirtiliyor. Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambaev Çin'le konuyu görüştüklerini Pekin'in de Türkmen doğalgazının Kırgızistan üzerinden gelmesine sıcak baktığını söyledi.

Yazarımız Osmanoğlu Abdullah'ın Şangay zirvesi hakkındaki analizi:

Dünya stratejilerine Şangay dengesi


Kaynak: AA ve Dünya Bülteni

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?