Doğan davasına Hazine de müdahil oldu

'Vergi Usul Kanuna Muhalefet' iddiasıyla dava açılan Doğan Grubu hakkında mahkeme, Hazine'nin müdahil olma talebini kabul etti.

Doğan davasına Hazine de müdahil oldu


Alman Axel Springer satışı sürecinde hile yaptığı öne sürülerek 'Vergi Usul Kanuna Muhalefet' iddia edilen Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın 3 yıla kadar hapis davaya başlandı. İlk duruşmada Doğan Grubu avukatları, hisse devri sürecinde vergi kaybı olmadığı iddiasıyla, Hazine'nin davaya müdahil olmamasını istedi. Mahkeme ise, Hazine'nin zarara uğratıldığı iddialarını göz önünde bulundurarak müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme duruşmayı, gelmeyen Aydın Doğan, Soner Gedik ve Ertuğrul Özkök'ün bir sonraki oturuma katılmasını isteyerek erteledi.

Doğan Yayın Holding hisselerinin yüzde 25'ini 2006'da Alman Axel Springer şirketine sattığı halde bir yıl sonra satılmış gibi göstererek vergisini geciktirmek amacıyla muhasebe kayıtlarında hile yaptığı iddia edilen Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu 6 holding yöneticisi hakkında 'Vergi Usulü Kanunu'na Muhalefet'ten 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması dün Küçükçekmece '7.Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

'MUHASABE İŞLEMLERİNİ BİLMEYİZ''

Duruşmaya, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yalçındağ, İmre Barmanbek ve Barbaros Hayrettin Çağa katılırken, Soner Gedik yurt dışında olduğu gerekçesiyle, Aydın Doğan ve Ertuğrul Özkök ise gerekçe belirtmeden katılmadı. Katılan sanıklar ise suçlamaları reddetti.

Kaynak: HT

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35