banner39

Doğan grubu Sabah-atv ihalesine giremiyor

TMSF'nin el koyduğu ATV-Sabah'ın ihalesine Doğan grubunun katılmasının yasaklandığı bildirildi.

Arşiv 20.08.2007, 16:02 20.08.2007, 16:21
Doğan grubu Sabah-atv ihalesine giremiyor

Haber3.com sitesinde yer alan bir habere göre Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu Sabah-atv ihalesine giremiyor.

Alınan bilgiye göre yaklaşan Sabah – ATV ihalesi öncesi, Rekabet Grubu, Doğan Grubu’nun ve medya ortakları’nın bu ihaleye girmesini yasakladı.

Türk medyasında gözler, yaklaşan Sabah – ATV ihalesinde. Dünya devleri Murdoch ve Canwest’in gibi gruplar da bu ihaleye göz dikenlerden.

İhaleye bir başka göz diken grup da Doğan Grubu. Ancak Doğan Grubu, oluşacak tepkileri bildiği için, “ Biz bu işte yokuz “ demişti. Ancak Doğan grubu zaten sahibi olduğu Vatan gazetesini resmen alıp, Milliyet, Posta ve Fanatik’in sahibi olan Doğan Gazeteciliği Almanlara satınca ortaya şu tez atılmıştı:

“ Aydın Doğan bu ihaleye kendisi girmeyecek kadar uyanık. Ancak, ortağı Almanlar ile Vatan’daki küçük ortağı Zafer Mutlu’ya konsorsiyum kurduracak ve Sabah ile ATV’yi onların üzerinden satın alacak. “

Bu gelişme üzerine, TMSF Rekabet Kurulu’na başvurarak, şu soruyu sordu:

“Yakında yapılacak Sabah-ATV ihalesine hangi medya Grupları, rekabet koşulları açısından giremez?"

TMSF’nin beklediği yanıt bu sabah geldi. Yanıt çok çarpıcıydı:

“Sözkonusu ihaleye, sahip olduğu hakim medya gücü nedeniyle, Doğan grubu tek başına ya da bir konsorsiyum içinde katılamaz. Ayrıca Doğan grubu’nun halihazır medya ortakları da giremez ( Burada kast edilenler Alman Alex Springer ve Zafer Mutlu )

Bu karar hiç kuşkusuz medyada şok yaratacak. Mehmet Emin Karamehmet’in, - eğer ihaleye girmek isterse – önü açılacak.

Peki Doğan Grubu bu karardan sonra ne yapacak? Hiç kuşkusuz yapmaları gereken bu karara uymak ve bu ihaleden uzak durmak. Ama Aydın Doğan’ı tanıyanlar, “Aydın Bey bu karardan yılmaz, şu ana kadar ortaklığı olmayan bir kişiyi ya da grubu kullanarak ne yapar, yapar bu büyük ihaleye girer."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?